Գաֆարովան խոսել է սոցիալական քաղաքականության ոլորտում Ադրբեջանի հաջողությունների մասին
Միլլի Մեջլիսի (խորհրդարան) նախագահ Սահիբա Գաֆարովան, ելույթ ունենալով Տաշքենդում կայացած Միջխորհրդարանական միության «Խորհրդարանական գործունեություն հանուն սոցիալական զարգացման և արդարության» 150-րդ վեհաժողովում, ներկաներին հանգամանորեն տեղեկացրել է սոցիալական քաղաքականության ոլորտում Ադրբեջանի ձեռքբերումների մասին։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Միլլի Մեջլիսի հասարակայնության հետ կապերի և մամուլի վարչությունից։
Խոսնակը նշել է, որ ամուր տնտեսական բազան, ինչպես հուշում է մեր կառավարության մոտեցումը, թույլ է տալիս ավելի արդյունավետ իրականացնել սոցիալական քաղաքականությունը։ Ինչպես ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը. «Մեր քաղաքականության կենտրոնում Ադրբեջանի քաղաքացին է, և սոցիալական արդարության սկզբունքները միշտ կարևոր են եղել մեզ համար»։
«Այս քաղաքականության կարևոր ձեռքբերումներից է գործազրկության և աղքատության մակարդակի նվազեցումը մինչև 5,5%։ Վերջին հինգ տարիներին իրականացված չորս սոցիալական բարեփոխումներն ընդգրկում են բնակչության 40%-ը՝ համապատասխանաբար նվազագույն աշխատավարձը բարձրացվել է 2,7 անգամ, աշխատավարձի ֆոնդը՝ 2,6 անգամ, իսկ սոցիալական նպաստներն ու կենսաթոշակները՝ 5 անգամ։ Այսօր մեր կառավարությունը ազգային զարգացման ռազմավարությունը համաձայնեցրել է Կայուն զարգացման նպատակների հետ: «Ադրբեջան 2030. սոցիալ-տնտեսական զարգացման ազգային առաջնահերթություններ»-ը փաստաթուղթը սահմանել է դինամիկ և ներառական հասարակության ստեղծումը որպես ազգային զարգացման հինգ առաջնահերթություններից մեկը», - ասել է Սահիբա Գաֆարովան: