Ղրղզստանի ԱԳՆ. Մենք եղբայրական Ադրբեջանին մաղթում ենք COP29-ի հաջող անցկացում
Ղրղզստանը եղբայրական Ադրբեջանին մաղթում է COP29-ի հաջող անցկացում:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Բիշքեկում ԹՊԿ ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպման ժամանակ ասել է Ղրղզստանի ԱԳՆ ղեկավար Ժենբեկ Կուլուբաևը։
«Կլիմայի գլոբալ փոփոխությունը լուրջ վտանգ է ներկայացնում կայուն զարգացման համար: Թյուրքական պետությունները ակտիվորեն առաջ են տանում Լեռնային գործընկերության միջազգային օրակարգը, աջակցում են ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևին լեռնային շրջանների կայուն զարգացման վերաբերյալ և քննարկումներ են անցկացնում մեր պարտավորությունների կատարման շուրջ: Մենք նաև նախատեսում ենք մասնակիցներին ամեն տարի հրավիրել կլիմայական կոնֆերանսի` շարունակելու երկխոսությունը լեռնային համագործակցության և կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ:
Ես անհամբեր սպասում եմ ձեր աջակցությանը այս նախաձեռնությանը Բաքվում COP29-ի գագաթնաժողովում: Հաջողություն եմ մաղթում Ադրբեջանին և Բրազիլիային այս նշանակալից միջոցառումը հյուրընկալելու հարցում և բոլորին հրավիրում եմ նոյեմբերի 13-ին մասնակցել լեռնային գործընկերության և կլիմայի վերաբերյալ բարձր մակարդակի հանդիպմանը»,- ասել է նա։