Հայկական ագրեսիայից տուժածները շարունակում են ցուցմունք տալ դատարանում
Օգոստոսի 18-ին շարունակվել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Դավիթ Բաբայանի, Լյովա Մնացականյանի և այլոց գործով դատավարությունը, որոնք մեղադրվում են խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, ռազմական հանցագործությունների, ներառյալ ագրեսիվ պատերազմ վարելու, ցեղասպանության, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, իշխանության ապօրինի զավթման և Ադրբեջանի դեմ ուղղված այլ անօրինական գործողությունների մեջ:
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, Բաքվի զինվորական դատարանում դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ տեղի ունեցած դատական նիստում մեղադրյալներից յուրաքանչյուրին տրամադրվել է թարգմանիչ՝ իրենց խոսած լեզվով, ինչպես նաև պաշտպաններ։
Դատական նիստին ներկա էին մեղադրյալները, նրանց պաշտպանները, որոշ տուժողներ, նրանց իրավահաջորդներն ու ներկայացուցիչները, ինչպես նաև պետական մեղադրանքը պաշտպանող դատախազները։
Տուժող Մայիլ Շիրինովը իր ցուցմունքում նշել է, որ 1993 թվականի հոկտեմբերի 24-ին Հայաստանի զինված ուժերի հարձակման ժամանակ Ջաբրայիլի շրջանում անհետ կորել են նրա հայրը, երկու եղբայրները և մորեղբայրը։ Նրա եղբայրների և հորեղբոր մնացորդները հայտնաբերվել են անցյալ տարի, սակայն հոր մնացորդները դեռևս չեն հայտնաբերվել։
Տուժողները պատասխանել են նաև մեղադրյալների, այդ թվում՝ Լևոն Մնացականյանի, Դավիթ Բաբայանի, մեղադրյալների պաշտպանների հարցերին։
Դատավարությունը կշարունակվի օգոստոսի 21-ին։