Հուլուսի Քըլըչ. Անկարայի ուժը Բաքվի ուժն է, և հակառակը
Նախագահ Իլհամ Ալիևի հեռատես քաղաքականությունը տարածաշրջանում հաղորդակցությունների վերականգնման և Միջին միջանցքի զարգացման ջանքերի առանցքային բաղադրիչն է: Այս առումով, հատկապես նշանակալից է Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության (ՆԻՀ) և Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների միջև երթուղու բացումը:
AZERTAC-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Ադրբեջանում Թուրքիայի նախկին դեսպան, Թուրքիայում սոցիալական զարգացման աջակցության IMZA հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Հուլուսի Քըլըչը:
Նրա խոսքով, կարևոր չէ, թե ինչպես է կոչվելու ապագա երթուղին՝ Զանգեզուրի միջանցք, թե՞ «Թրամփի երթուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծ (TRIPP): «Գլխավորը նոր երթուղին գործարկելն է՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի շահերը: Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և ՆԻՀ-ի միջև բեռնային և ուղևորափոխադրումները չպետք է որևէ խոչընդոտի հանդիպեն: Սա վերաբերում է նաև երկաթուղային հաղորդակցությանը», - ընդգծել է նա։
Նրա կարծիքով, ԹՊԿ երկրների միջև փոխգործակցության առաջնահերթ ուղղություններից մեկն էլ պետք է լինի պաշտպանական ոլորտը։ «Ամեն տարի Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև անցկացվում են բազմաթիվ համատեղ զորավարժություններ, ինչը հաջող օրինակ է ծառայում այլ թյուրքական երկրների համար։ Վստահ եմ, որ Անկարայի կուտակած պաշտպանության փորձը օգտակար է եղել Ադրբեջանի բանակի կառուցման և ամրապնդման գործում, որն իրեն դրսևորել է որպես տարածաշրջանի ամենահզոր բանակներից մեկը», - ընդգծել է նա։
Քըլըչը նաև հավելել է, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև եղբայրական և բարեկամական կապերը աննախադեպ են աշխարհում. «Անկարայի ուժը Բաքվի ուժն է, և հակառակը։ Երկու երկրների միասնությունը բխում է նրանց շահերից և նպաստում նրանց ազդեցության աճին։ Նախագահ Իլհամ Ալիևի կուրսը Ադրբեջանի զարգացման միակ ճիշտ ուղին է և նշանակալի ներդրում ամբողջ թյուրքական աշխարհի դիրքերի ամրապնդման գործում»։