Շուշայի հռչակագրի ստորագրմամբ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ձևավորած ստատուս քվոն անթաքույց անհանգստություն է առաջացնում Ֆրանսիայի և նրա հանցակիցների շրջանում։ Ձգտելով առավելագույն վնաս հասցնել Հարավային Կովկասում խաղաղությանը, Փարիզն ակտիվորեն զինում է Իրևանին, միաժամանակ քննադատելով տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացմանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնություն, այդ թվում՝ Զանգեզուրի միջանցքի։
Այս մասին AZERTAC-ի հետ զրույցում ասել է Ադրբեջանում Թուրքիայի նախկին դեսպան, Թուրքիայում İMZA սոցիալական զարգացման աջակցության հասարակական ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Հուլուսի Քըլըչը։
Նրա խոսքով, Ֆրանսիան խոչընդոտում է տարածաշրջանում փոխշահավետ հարաբերություններ ձևավորելու ջանքերին՝ փորձելով միջամտել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին։
«Բաքվի թշնամիները դեռևս չեն կարողանում հաշտվել 44-օրյա Հայրենական պատերազմի արդյունքների, Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի գլխավորությամբ տարած պատմական հաղթանակի հետ։ Դրա համար էլ Արևմուտքում հայերի կողմից վճարված շրջանակները նորից ու նորից զրպարտչական արշավներ են սկսում»,- հայտարարել է նա։