ԻՀԿ գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպմանը Սաբինա Ալիևան կոչ է արել՝ մեծացնել աջակցությունը Ադրբեջանում ականային խնդրի լուծման գործում
25 Նոյեմբերի 2024 09:49
Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևան Սաուդյան Արաբիայի Ջիդդա քաղաքում հանդիպում է ունեցել՝ Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) գլխավոր քարտուղար Հուսեյն Բրահիմ Թահայի հետ։
Ինչպես հայտնում է Report-ը, հանդիպմանը օմբուդսմենը մանրամասն պատմել է՝ մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության  վերաբերյալ իր գործունեության մասին։
Նշելով, որ Ադրբեջանի տարածքները  շուրջ երեսուն տարի օկուպացված են եղել Հայաստանի կողմից, օմբուդսմենը գոհունակությամբ հիշել է, որ այս ընթացքում ԻՀԿ-ն աջակցել է մեր երկրին, ճանաչել Խոջալուի ցեղասպանությունը և ընդունել՝ օկուպացված տարածքների ազատագրման պահանջով բանաձևեր։
Տեղեկացնելով ադրբեջանական տարածքներում Հայաստանի կողմից էկոցիդի  հանցագործությունների մասին՝ հանձնակատարը նշել է՝ շրջակա միջավայրին հասցված լուրջ վնասը և ականների տեղադրումը։ Օմբուդսմենը նշել է, որ Ադրբեջանին դեռևս չեն տրամադրվել ականապատ տարածքների ճշգրիտ քարտեզներ, և ականների խնդիրը լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծում՝ խաղաղ բնակիչների կյանքի և առողջության, նախկին  հարկադիր վերաբնակների անվտանգ վերադարձի և անցկացվող վերականգնման աշխատանքների համար։