Մելիքսեթ Փաշայանը դատարանում պատմել է, թե ինչպես են Ղարաբաղում ականներ տեղադրել ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Ապրիլի 10-ին Բաքվում շարունակվել է Հայաստանի քաղաքացիներ Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Դավիթ Բաբայանի, Դավիթ Իշխանյանի, Լևոն Մնացականյանի և այլոց գործով դատավարությունը, որոնք մեղադրվում են խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, ռազմական հանցագործությունների, ներառյալ ագրեսիվ պատերազմ վարելու, ցեղասպանության, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, իշխանության ապօրինի զավթման և Ադրբեջանի դեմ ուղղված այլ անօրինական գործողությունների մեջ:
ԱԶԵՐԹԱՋ-ի փոխանցմամբ՝ դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ անցկացված դատական նիստում բոլոր ամբաստանյալներն ապահովվել են թարգմանիչով և փաստաբանով:
Դատական նիստում ամբաստանյալ Մելիքսեթ Փաշայանը, պատասխանելով պետական մեղադրողների հարցերին, խոստովանել է, որ ապօրինի կերպով ծառայել է Ադրբեջանի նախկին օկուպացված տարածքներում։
Փաշայանը, ով ծառայում էր Հայաստանի զինված ուժերում, ասել է, որ իրեն ամրակցված է եղել «Կալաշնիկով» տեսակի ինքնաձիգ:
Նա հայտնել է, որ 1993-ին միացել է Ասկերանի գնդին. «1993-ի մայիսից մինչև 1994-ի զինադադարը կանգնել եմ մարտական դիրքում, մեր գումարտակի հրամանատարը Վիլեն Սաֆարյանն էր»: