Մշակութային մայրաքաղաքի վերածնունդը. Շուշայում կառուցվում են ժամանակակից բարձրահարկ բնակարաններ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաք Շուշան ապրում է ակտիվ շինարարության և զարգացման շրջան: Պատմամշակութային ժառանգության վերականգնմանը զուգահեռ, իրականացվում են ենթակառուցվածքային նախագծեր, կառուցվում են նոր բնակելի շենքեր՝ հայրենիք վերադարձող նախկին ներքին տեղահանվածներին տեղավորելու համար: Շուշայի առաջին բնակելի համալիրը՝ 23 շենքից բաղկացած, շահագործման է հանձնվել 2024 թվականին: Ներկայումս բարձրահարկ շենքեր են կառուցվում D3 և D4 բնակելի թաղամասերում:
AZERTAC-ի թղթակիցն այցելել է D3 բնակելի թաղամաս, որտեղ կառուցվում են բարձրահարկ շենքեր: Շուշայի քաղաքային պետական արգելոցի բաժնի ղեկավար Ռզա Աբդուլլաևը հայտնել է, որ D3 համալիրում նախատեսվում է կառուցել 17 բարձրահարկ շենք: Առաջին փուլում կառուցվում է տասը շենք, իսկ երկրորդ փուլում՝ նախապատրաստական աշխատանքների ավարտից հետո, կմեկնարկի ևս յոթ շենքի շինարարությունը:
D3 համալիրում շենքերը կլինեն 5 և 6 հարկանի: Առաջին փուլում շահագործման կհանձնվի 381 բնակարան, իսկ երկրորդ փուլում՝ 127 բնակարան։ Բնակարանները նախագծված են 2, 3, 4 և 5 սենյականոց։ Յուրաքանչյուր շենք կունենա վերելակ և ստորգետնյա կայանատեղի։ Շենքերի ճարտարապետական տեսքը համապատասխանում է Շուշայի ոճին։ Համալիրը կունենա նաև խաղահրապարակներ, կանաչապատ տարածքներ և անձրևաջրերի հավաքման համար նախատեսված արհեստական լճակներ։