Դատարանը մերժեl է Ռուբեն Վարդանյանի հերթական միջնորդությունը
Նոյեմբերի 4-ին շարունակվել է՝ Հայաստանի քաղաքացի Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված քրեական գործով դատավարությունը, ով մեղադրվում է խաղաղության և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների, պատերազմական հանցագործությունների, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման և Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքով նախատեսված այլ ծանր հանցագործությունների մեջ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ Բաքվի ռազմական դատարանում դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ և դատավորներ Անար Ռզաևի ու Ջամալ Ռամազանովի (պահեստային դատավոր Գյունել Սամեդովա կազմով կայացած բաց դատական ​​նիստում մեղադրյալին տրամադրվել է թարգմանիչ իր տիրապետած լեզվով՝ ռուսերենով, և իր կողմից ընտրված փաստաբան:
Դատավոր Զ. Աղաևը՝ դատարանի կազմը, պետական ​​մեղադրանքին աջակցող դատախազներին, թարգմանիչներին և այլ մասնակիցներին ներկայացրել է տուժողներին և նրանց իրավահաջորդներին, որոնք առաջին անգամ էին մասնակցում դատավարությանը, և բացատրել է նրանց օրենքով սահմանված իրավունքներն ու պարտականությունները։
Այնուհետև Ռ. Վարդանյանի նոր փաստաբան՝ Էմիլ Բաբիշևը, ով պաշտպանում է նրա իրավունքները, միջնորդություն  է ներկայացրել դատարանին։
Նա նշել է, որ նախորդ նիստերի ժամանակ Ռ. Վարդանյանը և նրա այն ժամանակվա փաստաբանը մի շարք միջնորդություններ էին ներկայացրել դատարան: Սակայն այդ միջնորդությունների վերաբերյալ դատարանի որոշումներից քաղվածքները ամբողջությամբ չեն տրամադրվել պաշտպանության կողմին: Պաշտպանը դատարանին խնդրել է այդ որոշումներից քաղվածքները ամբողջությամբ տրամադրել պաշտպանության կողմին:
Հաջորդ դատական ​​նիստը նշանակված է նոյեմբերի 18-ին: