Վարդանյանի դատավարությունը. անօդաչուներ, ահաբեկիչներ և գաղտնի բանակցություններ Մանրամասներ / ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Մարտի 4-ին շարունակվել է՝ Հայաստանի քաղաքացի Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված քրեական գործը, որը մեղադրվում է՝ խոշտանգումների, վարձկանության, պատերազմի օրենքներն ու սովորույթները խախտելու, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման և Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, Բաքվի ռազմական դատարանում՝ դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ անցկացված բաց դատական ​​նիստում՝ դատավորներ Անար Ռզաևի և Ջամալ Ռամազանովի (պահեստային դատավոր Գյունել Սամեդովա) կազմով, մեղադրյալին տրամադրվել է թարգմանիչ՝ նրա տիրապետած լեզվով, այսինքն՝ ռուսերեն, ինչպես նաև   իր ընտրած փաստաբան։
Պետական ​​մեղադրողները դատապարտյալին հարցեր  են տրվել այն հանցավոր արարքների մասին, որոնցում նա մեղադրվում է։ Մասնավորապես, հարցեր են տրվել Վարդանյանի կողմից համահիմնադիր և մարդասիրական առաքելությունների պատրվակով գործող կազմակերպությունների նպատակների, նախկին օկուպացված տարածքներում իրականացվող նախագծերի, այդ կազմակերպությունների անդամների հետ նրա հարաբերությունների, ինչպես նաև հասարակական ակտիվիստ Միրզա Դինայի՝ օկուպացված Ղարաբաղ կատարած անօրինական այցի և նրա հետ հանդիպումների մասին։
Վարդանյանին հարցեր են տրվել նաև՝ Արթուր Ալավերդյանի հետ կապերի, ում հետ անօդաչու թռչող սարքեր ձեռք բերելու համար նա կապվել է Telegram-ի միջոցով, անօդաչու թռչող սարքերի ձեռքբերման նպատակների, դրանց ձեռքբերման ֆինանսավորման աղբյուրների, Ադրբեջանի արտասահմանյան դիվանագիտական ​​կորպուսի ներկայացուցիչների դեմ «Նեմեսիս-2» ահաբեկչական գործողություն սկսելու ծրագրի մասին,  այն մասին, թե կոնկրետ ում վրա էր նախատեսվում հարձակվել, այդ  պլանների իրականացնելու համար ձեռնարկված միջոցների մասին, այն մարդկանց մասին, ում նա հանձնարարականներ է տվել, այդ նպատակների համար հատկացված կամ նախատեսվող միջոցների չափի մասին։
Ռուբեն Վարդանյանն իրեն ուղղված հարցերից ոչ մեկին չի պատասխանել:
Դատական ​​նիստի ընթացքում ցուցադրվել են՝ Վարդանյանի ձայնային հաղորդագրություններն ու նամակագրությունը WhatsApp-ում, Signal-ում և Telegram-ում՝ վերոնշյալ հարցերի վերաբերյալ, ինչպես նաև փաստաթղթեր, լուսանկարներ և տեսանյութեր։
Հաջորդ դատական ​​նիստը նշանակվել է մարտի 11-ին։