Ադրբեջանում նշվում է Հիշատակի օրը
Այսօր Ադրբեջանում նշվում է Հայրենական պատերազմում զոհված նահատակների հիշատակի օրը, որը սկսվել է՝ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի դեմ ռազմական սադրանքներն ու ռազմական գործողությունները կանխելու և խաղաղ բնակչության անվտանգությունն ապահովելու համար։
Caliber.Az-ի տվյալներով՝ Հիշատակի օրը Ադրբեջանում նշվում է արդեն հինգերորդ տարին։
Այս օրը կենտրոնական և տեղական իշխանությունները մի շարք միջոցառումներ են նախատեսել ամբողջ երկրում, և նահատակների հիշատակը կհարգեն նաև Ադրբեջանի սահմաններից դուրս։
Ինչպես անցյալ տարի, Հիշատակի օրը նահատակներին խորը հարգանքով կհիշատակեն Ադրբեջանի գործող տաճարներում՝ մզկիթներում, եկեղեցիներում ու սինագոգներում, և աղոթքներ կկատարվեն նրանց հոգիների հանգստության համար։
Ժամը 12:00-ին մեկ րոպե լռությամբ կհարգվի՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության համար բոլոր զոհվածների պայծառ  հիշատակը։
Հիշատակի օրը Ադրբեջանում ամեն տարի նշվում է նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ 2020 թվականի դեկտեմբերի 2-ի հրամանագրի համաձայն՝ ի նշան Հայրենական պատերազմում հերոսաբար մարտնչած և մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար իրենց կյանքը զոհաբերած զինծառայողների նկատմամբ խորը հարգանքի։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ադրբեջանական բանակը՝ Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ, ամբողջ առաջնագծի երկայնքով հակահարձակողական գործողություններ սկսեց՝ Հայաստանի զինված ուժերի ռազմական սադրանքներն ու մարտական ​​գործողությունները կանխելու և խաղաղ բնակչության անվտանգությունն ապահովելու համար։ 44-օրյա Հայրենական պատերազմն ավարտվեց Ադրբեջանի հաղթանակով։
Հայրենական պատերազմում Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի 2908 զինծառայողներ նահատակվեցին։
Հակաահաբեկչական գործողության ընթացքում նահատակվեցին ադրբեջանական բանակի 192 զինծառայողներ։