ԵՀ. Եվրամիությունը պատրաստ է վերսկսել բանակցությունները Ադրբեջանի հետ Ռազմավարական գործընկերության նոր համաձայնագրի շուրջ
30 Դեկտեմբերի 2025 09:56
Եվրամիությունը պատրաստ է վերսկսել բանակցությունները Ադրբեջանի հետ՝ նոր ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրի շուրջ և ակնկալում է՝ այս գործընկերության համար նոր առաջնահերթությունների համաձայնեցում և ընդունում։
Այս մասին ասվում է Եվրոպական հանձնաժողովի արտաքին  քաղաքականության ծառայության՝ Report-ին գրավոր պատասխանում:
ԵՄ ղեկավարությունը համարում է, որ երկու փաստաթղթերն էլ կծառայեն ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև «գործընկերության թարմացմանը և ամրապնդմանը»։
Ծառայությունում նաև մեկնաբանել են՝ ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև 2025 թվականի դեկտեմբերի 2-ին ստորագրված «Ռազմավարական գործընկերության օրակարգը», որի մի քանի կետերի վերաբերյալ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել  է Բաքվի լուրջ մտահոգությունը։
ԵՄ-ում նշել են, որ փաստաթուղթը համաձայնեցվել է կողմերի միջև՝ 2024 թվականից ընթացող երկկողմ բանակցությունների ընթացքում և հաստատվել է Եվրոպական Միության խորհրդի կողմից։