Գրիգորյան. Ադրբեջանի հետ խաղաղությունը խթանում է բիզնեսը, նորարարությունը և բարգավաճումը
Հայ-թուրքական սահմանի բացումը կհանգեցնի երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության  եռապատկմանը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով հայկական լրատվամիջոցներին, այս մասին հայտարարել է ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ Բրյուսելում միջազգային համաժողովում:
«Ամբերդի» ինստիտուտի ուսումնասիրության համաձայն՝ սահմանների բացումը կարող է փոխադարձ օգուտներ բերել ինչպես մեր ժողովուրդներին, այնպես էլ տնտեսություններին՝ 200%-ով ավելացնելով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև առևտուրը։ Թուրքիայի տարածքի օգտագործումը հնարավորություն կտա՝ Հայաստանի և Արևելյան Եվրոպայի միջև առևտրային ուղին կրճատել 10-25%-ով, իսկ Հայաստանի և Կենտրոնական Եվրոպայի միջև՝ 5-15%-ով», - ասել է նա։
Բացի այդ,  Գրիգորյանը անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցին և Վաշինգտոնում Ադրբեջանի, Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների ղեկավարների մասնակցությամբ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրմանը՝ նշելով, որ այս գործընթացը դրական ազդեցություն է ունենում երկրի տնտեսության վրա։