Գվադելուպայի ներկայացուցիչ. ԲՆԽ-ն պետք է օրինակ դառնա աշխարհի բոլոր ՈԿԿ-ների համար
Բաքվի նախաձեռնող խմբի (ԲՆԽ) ստեղծումը և նրա կազմակերպած համաժողովները նպաստել են գաղութատիրության խնդիրների մասին իրազեկվածության ընդլայնմանը:
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Ապագաղութացման միջազգային ճակատի (Գվադելուպա) գլխավոր քարտուղար Խոսե Մարտեն Ժան Պիերը, Բաքվում անցկացվող՝ «Գաղութատիրություն. կրոնական-ազգային ինքնության ջնջում» խորագրով միջազգային համաժողովում։
Նա նշել է, որ հենց Բաքվում է ստեղծվել Ապագաղութացման միջազգային ճակատը։
«Մենք ստացել ենք գործիքներ, որոնք թույլ են տալիս մեզ պայքարել գաղութատիրության դեմ: Համարում ենք, որ ՄԱԿ-ը կարող է դառնալ մեր դաշնակիցը այս գործընթացում: Նրա բանաձևերը կոչ են անում մեծացնել ջանքերը գաղութատիրությունը վերացնելու համար, և մենք պետք է աջակցենք այդ նախաձեռնություններին», - ասել է նա:
Ժան Պիերն ընդգծել է, որ ԲՆԽ-ի գործունեությունը պետք է օրինակ դառնա աշխարհի բոլոր ոչ կառավարական կազմակերպությունների համար։