Հաջիևը պատասխանել է COP29-ի անցկացման համար Ադրբեջանին քննադատողներին
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի օգնական- Հիքմեթ Հաջիևը պատասխանել է քննադատություններին այն մասին, որ Ադրբեջանը՝ որպես նավթային երկիր,  անցկացնում է COP29-ը։
Ինչպես հաղորդում է APA-ն, Հիքմեթ Հաջիևը լրագրողներին հայտնել է, որ այս պահին անցկացվում է COP-ի թվով  29-րդ համաժողովը։
«Գրեթե բոլոր պետությունները, բացի Շվեյցարիայից, այս կամ այն ​​ձևով հանածո վառելիք արտադրող երկրներ էին: Ընդհանրապես հանածո վառելիքի համար, եթե առաջարկ լինի, կլինի նաև պահանջարկ։ Կոնվենցիայի գրեթե բոլոր անդամ կողմերը հանածո վառելիքի սպառողներ են: Այստեղ կրկին տեսնում ենք էժանագին, որոշ չափով պոպուլիստական ​​տարրեր։ Հանածո վառելիքը նույնպես գոյություն ունեցող աշխարհի անբաժանելի մասն է, կան դրանց իրական կարիքները. Իհարկե, դա բացասաբար է անդրադառնում կլիմայի փոփոխության վրա։ Սրանից խուսափելու համար հարկավոր է միասին աշխատել և չներքաշվել ոչ էական քննարկումների մեջ։ Մեզնից առաջ այս համաժողովն անցկացրել են եվրոպական երկրները։ Վերցնենք, օրինակ, Լեհաստանը։ Լեհաստանն այսօր աշխարհում ամենաշատ ածուխ արտադրող երկրներից է»,- նշել է նա։