Հինգ տարի առաջ Գյանջան ենթարկվեց Հայաստանի ԶՈՒ-ի առաջին հրթիռային հարձակմանը
04 0Հոկտեմբերի 2025 10:43
Հինգ տարի է անցել՝ Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Գյանջա քաղաքի վրա առաջին հրթիռային հարվածից:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, 2020 թվականի հոկտեմբերի 4-ին, մոտավորապես ժամը 10:00-ին, Հայաստանից հրթիռային հարձակման արդյունքում՝  Ադրբեջանի երկրորդ քաղաքում վնասել են  մասնավոր տներ և երկհարկանի շենք։
Սա Հայաստանի զինված ուժերի կողմից՝ մարտական ​​գործողությունների գոտուց հեռու գտնվող տարածքի վրա հասցված առաջին հրթիռային հարձակումն էր։ Գյանջայի գնդակոծման հետևանքով զոհվել է խաղաղ բնակիչ Ալիև Թունար Գոշգար օղլուն, վիրավորվել է ևս 32 քաղաքացիական անձ։ Ավերվել են բնակելի տներ, քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ և պատմական շենքեր։
Նշենք, որ 2020 թվականի աշնանը Հայրենական պատերազմի ժամանակ հայկական զինված ուժերը հինգ անգամ՝ հոկտեմբերի 4-ին, 5-ին, 8-ին, 11-ին և 17-ին, հրետանային և հրթիռային հարվածներ են հասցրել Գյանջային։ Գնդակոծության  արդյունքում զոհվել է 26 մարդ, վիրավորվել՝ 175-ը, և լուրջ վնաս է հասցվել քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին ու  տրանսպորտային միջոցներին։