ՄԱԿ-ում ծանոթացել են Ադրբեջանի առաջընթացին՝ ԿԶՆ-երին հասնելու գործում
10 0Հոկտեմբերի 2025 11:48
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանի Երրորդ կոմիտեի (սոցիալական զարգացում) մասնակիցներին ներկայացվել է՝ Ադրբեջանի կողմից սոցիալ-տնտեսական զարգացման ոլորտում ձեռնարկված միջոցառումները, այդ թվում՝ Կայուն զարգացման նպատակներին (ԿԶՆ) հասնելու ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը։
Report-ի փոխանցմամբ, համապատասխան հայտարարությունը  հնչեցրել է՝ ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ​​​​ներկայացուցչության առաջին քարտուղար Շահրիյար Հաջիևը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանում պարբերաբար  միջոցառումներ են անցկացվում՝ քաղաքացիների բարեկեցության, նրանց սոցիալական պաշտպանության և կենսամակարդակի բարելավման ուղղությամբ։
Ադրբեջանի նախագահի կողմից հաստատված՝«Ադրբեջան 2030. սոցիալ-տնտեսական զարգացման ազգային առաջնահերթություններ» ծրագիրը նախատեսում է համապարփակ միջոցառումներ՝ սահմանված ազգային առաջնահերթությունների համաձայն։ 2024 թվականին ներկայացնելով իր չորրորդ կամավոր ազգային զեկույցը՝ Ադրբեջանը համապարփակ տեղեկատվություն է տրամադրել 2021-2024 թվականների իր ազգային պարտավորությունների վերաբերյալ՝ ցուցադրելով մինչ. 2030 թվականի ժամանակաշրջանի օրակարգում նշված ԿԶՆ-ներին հասնելու ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը», - ընդգծել է Շ. Հաջիևը։