Վարդանյանի գործով դատավարությունը շարունակվում է տուժողների ցուցմունքներով ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
15 0Հոկտեմբերի 2025 10:00
Հոկտեմբերի 14-ին շարունակվել է ՀՀ քաղաքացի Ռուբեն Վարդանյանի գործով դատավարության նախապատրաստական նիստը, ով մեղադրվում է խոշտանգումների, վարձկանության, պատերազմի օրենքներն ու սովորույթները խախտելու, ահաբեկչության ֆինանսավորման և Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, Ռուբեն Վարդանյանն ապահովվել է փաստաբաններով և ռուսաց լեզվի թարգմանիչով։
Դատական նիստը նախագահում էր դատավոր Զեյնալ Աղաևը, իսկ դատարանի կազմում էին Ջամալ Ռամազանովը և Անար Ռզաևը։
Տուժող Խայալ Ջանբախիշովի իրավահաջորդը՝ նրա հայր Խեյրուլլա Ջանբախիշովը հայտնել է, որ իր որդին զոհվել է Աղդերեում ականանետային արկի պայթյունի հետևանքով, որը արձակվել էր հայկական բանակի մնացորդների և հայկական անօրինական զինված կազմավորումների կողմից։
Պետական մեղադրող Թարանա Մամեդովայի հարցերին պատասխանելով՝ տուժող Էլշադ Շեյդաևը նշել է, որ Քելբաջարում թշնամու սադրանքի հետևանքով վիրավորում է ստացել ձեռքից և ոտքից:
Տուժող Մահերրամ Քերիմլին իր ցուցմունքում նշել է, որ ձեռքից վիրավորում է ստացել Աղդամ-Աղդերե ուղղությամբ հակառակորդի դիպուկահարի կրակոցից։ Պատասխանելով Ռուբեն Վարդանյանի հարցին՝ նա նշել է, որ ճանաչում է Վարդանյանին սոցիալական ցանցերից։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակված է հոկտեմբերի 21-ին։