ԱԳՆ. Իրանը արգելակել է Ադրբեջանի դեսպանատանն ահաբեկչական ակտի վերաբերյալ փաստաթղթերի ընդունումը
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ԱՀ դեսպանատան դեմ հունվարի 27-ին տեղի ունեցած ահաբեկչական ակտը միջազգայնորեն դատապարտելու, ահաբեկչության կազմակերպիչներին և կատարողներին բացահայտելու և ժամանակին պատժելու նպատակով՝ դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայից բխող պարտավորությունների կատարման կոչեր պարունակող փաստաթղթերը ներկայացվել են համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին և հարթակներին՝ ընդունման համար։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից։
Նշենք, որ այս ահաբեկչական ակտի իրագործման պահից, մեր դեսպանատան վրա զինված հարձակումը՝ մինչ օրս դատապարտել են շուրջ 100 երկիր և մի շարք միջազգային կազմակերպությունների քարտուղարություններ իրենց հայտարարություններում՝ ընդգծելով այս ակտի մեղավորներին պատժելու անհրաժեշտությունը։
Իրանական կողմը ձգտում էր կանխել ահաբեկչության լայն բացահայտումը միջազգային մակարդակով այն միջազգային կազմակերպություններում, որոնց անդամ է, և որոնց որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով։ Մասնավորապես, հարձակումից անմիջապես հետո իրանական կողմը բողոքել է՝ Չմիավորման շարժման համակարգող բյուրոյին և Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցների կոնֆերանսին (CICA) Ադրբեջանի կողմից ներկայացված կոմյունիկեների և հայտարարությունների նախագծերի դեմ, և խոչընդոտել է այդ փաստաթղթերի ընդունումը։
Մինչ իրանական կողմը նույնպես դիմել է բազմաթիվ երկրներին՝ աջակցել այդ կազմակերպություններում իր դիրքորոշմանը, Չմիավորման շարժման 120 երկրներից միայն Սիրիան և Հնդկաստանն են պաշտպանել Իրանի դիրքորոշումը։ Այս փաստաթղթերի ընդունմանը դեմ հանդես եկող այս երեք երկրների հիմնական պնդումն այն էր, որ առանձին երկրներում ահաբեկչական հարձակումները, իբր, նախկինում չեն դատապարտվել Չմիավորման շարժման մեջ, և որ այդ երկրների միջև երկկողմ հարցերը չեն ներկայացվել միջազգային հարթակներ, ինչպիսին է Չմիավորման շարժումը: Չնայած Չմիավորման շարժումն ընդունել է անդամ երկրներում տեղի ունեցած ահաբեկչությունները դատապարտող մի շարք փաստաթղթեր, սակայն դրանցում նշել են դիվանագիտական առաքելությունների անվտանգության ամրապնդման անհրաժեշտությունը։
Մենք դատապարտում ենք իրանական կողմի այս սադրիչ քայլը և հայտարարում ենք միջազգային պարտավորությունների կատարման անհրաժեշտության մասին։