Ադրբեջանական բանակի դիրքերը կրկին գնդակոծվել են ԱՀ ՊՆ հայտարարությունը
Մայիսի 30-ին ժամը 11:55-ից 16:25-ը, Աղդամի և Շուշիի շրջանների ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից պարբերաբար գնդակոծության են ենթարկվել Ադրբեջանի տարածքում ապօրինի գտնվող հայկական զինված խմբավորումների անդամների կողմից, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված է ռուսական խաղաղապահ զորախումբը։
Պաշտպանության նախարարությունից Caliber.Az-ին հայտնել են, որ ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները ձեռնարկել են համարժեք պատասխան քայլեր։
Բացի այդ, ապօրինի հայկական զինված խմբավորումների անդամները գյուղատնտեսական աշխատանքների քողի տակ փորձել են երկարաժամկետ ամրաշինություններ ստեղծել ադրբեջանական բանակի դիրքերի դիմաց, որոնք տեղակայված են Աղդամի շրջանի Չուխուրմահլա, Ֆիզուլիի շրջանի Յուխարը Վեյսալլը, Լաչինի շրջանի Խիրմանլար և Քելբաջարի շրջանի Մերջիմեք գյուղերի ուղղությամբ:
Ադրբեջանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում ինժեներական աշխատանքները անմիջապես դադարեցվել են։

ПОЛИТИКА  30 Мая 2023 - 18:47
30 мая с 11:55 до 16:25 позиции азербайджанской армии, расположенные в направлениях Агдамского и Шушинского районов, с перерывами обстреливались из разнокалиберного стрелкового оружия членами незаконных армянских вооруженных формирований на территории Азербайджана, где временно дислоцируется российский миротворческий контингент.
Как сообщили Caliber.Az в Минобороны, подразделения азербайджанской армии приняли адекватные ответные меры.
Кроме того, члены незаконных армянских вооруженных формирований под видом сельскохозяйственных работ попытались установить долговременные фортификационные сооружения перед позициями азербайджанской армии, расположенными в направлениях населенных пунктов Чухурмяхля Агдамского района, Юхары Вейсялли Физулинского района, Хырманлар Лачинского района и Мерджимек Кяльбаджарского района.
В результате неотложных мер, предпринятых подразделениями ВС Азербайджана, инженерные работы были немедленно приостановлены.