Ադրբեջանի և Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունները փաստաթուղթ են ստորագրել
Ադրբեջանի արդարադատության նախարար Ֆարիդ Ահմեդովը Թուրքիա է այցելել իր թուրք գործընկեր Յըլմազ Թունջի հրավերով։
Այս մասին AZERTAC-ին հայտնել են արդարադատության նախարարության մամուլի ծառայությունից։
Ֆարիդ Ահմեդովն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները հիմնված են եղբայրության և «մեկ ազգ, երկու պետություն» սկզբունքի վրա։
Յըլմազ Թունջի խոսքով, 2021 թվականին Ադրբեջանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության միջև ստորագրված դաշնակցային հարաբերությունների մասին Շուշայի հռչակագրի շնորհիվ երկու երկրների միջև բարեկամության և եղբայրության հարաբերությունները և երկկողմ համագործակցությունը բարձրացել են ավելի բարձր մակարդակի։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել փոխայցելությունների և երկկողմ հանդիպումների կազմակերպման, քրեակատարողական և պրոբացիոն համակարգերում պատիժների կատարման ոլորտում փորձի փոխանակման, ՏՀՏ ներդրման, ինչպես նաև իրավաբանական ծառայությունների հասանելիության բարձրացման ուղղությամբ կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ։
Հանդիպման վերջում ԱՀ արդարադատության նախարարության և Թուրքիայի Հանրապետության արդարադատության նախարարության միջև ստորագրվել է համագործակցության մասին համատեղ հայտարարություն։