27 Հունվարի 2023 15:42
Հունվարի 27-ին Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Սեյիդ Աբբաս Մուսավին կանչվել է ԱՀ արտաքին գործերի նախարարություն` Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակման հետ կապված։
Այս մասին, ըստ Caliber.Az-ի, հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն։
Հանդիպմանը խստորեն դատապարտվել է այսօրվա ահաբեկչական ակտը, Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա կատարված զինված հարձակումը, անթույլատրելի են ճանաչվել դիվանագիտական ներկայացուցչությունների վրա նման հարձակումները, նշվել է՝ դիվանագիտական ներկայացուցչության և նրա աշխատակիցների անվտանգությունն ապահովելու Իրանի պարտավորությունը՝ Վիեննայի կոնվենցիայի համաձայն:
Հանդիպմանը պահանջ է հնչեցվել՝ անհապաղ պատասխանատվության ենթարկել ահաբեկչություն կատարած անձին, իրականացնել մանրակրկիտ հետաքննություն, բացահայտել և պատժել հանցագործության կազմակերպման և կատարման մեջ ներգրավված մյուս մասնակիցներին։ Հանդիպմանն ընդգծվել է նաև, որ վերջին շրջանում Իրանում հակաադրբեջանական պլանավորված արշավ է իրականացվում, որն էլ ավելի է սրում առանց այն էլ բարդ հարաբերությունները։
Իրանի դեսպան Սեյիդ Աբբաս Մուսավին, խստորեն դատապարտելով զինված միջադեպը, խորը ափսոսանք է հայտնել տեղի ունեցածի կապակցությամբ, ինչպես նաև խորին ցավակցություն է հայտնել դեսպանատան զոհված աշխատակցի ընտանիքին, Ադրբեջանի կառավարությանն ու ժողովրդին։ Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ Իրանի պատկան մարմիններն անմիջապես արձագանքել են միջադեպին, ներկայումս իրավապահ մարմինները հետաքննում են այն, մանրամասն տեղեկությունը կհրապարակվի հետաքննության ավարտից հետո։

ПОЛИТИКА  27 Января 2023 - 15:18
27 января посол Ирана в Азербайджане Сеид Аббас Мусави был вызван в Министерство иностранных дел Азербайджанской Республики в связи с террористической атакой на посольство Азербайджана в Иране. Как передает Caliber.Az, заявление об этом распространил МИД Азербайджана.
На встрече был жестко осужден сегодняшний террористический акт, вооруженное нападение на посольство Азербайджана в Тегеране, было заявлено о недопустимости подобных нападений на дипломатические представительства, отмечена обязанность Ирана обеспечить безопасность диппредставительства и его сотрудников в соответствии с Венской конвенцией.
На встрече было озвучено требование в кратчайшие сроки привлечь к ответственности лицо, совершившее террористический акт, провести тщательное расследование, выявить и наказать других участников, причастных к организации и совершению преступления. На встрече также было подчеркнуто, что в последнее время в Иране проводится планомерная антиазербайджанская кампания, что еще больше обостряет и без того сложные отношения.
Посол Ирана Сеид Аббас Мусави, жестко осудив вооруженный инцидент, выразил глубокое сожаление по поводу произошедшего, а также глубокие соболезнования семье погибшего сотрудника посольства, правительству и народу Азербайджана. Посол также подчеркнул, что соответствующие органы Ирана немедленно отреагировали на инцидент, в настоящее время правоохранительные органы расследуют его, подробная информация будет обнародована после завершения расследования.
27 января посол Ирана в Азербайджане Сеид Аббас Мусави был вызван в Министерство иностранных дел Азербайджанской Республики в связи с террористической атакой на посольство Азербайджана в Иране.