Հայաստանը սիստեմատիկ կերպով ոչնչացրել է Ադրբեջանի մշակութային ժառանգությունը Արևմտյան Ադրբեջանի կանայք դիմել են Եվրահանձնաժողովի ղեկավարին
11 Ապրիլի 2023 13:52
Արևմտյան Ադրբեջանից մի խումբ կանայք դիմում են հղել Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքից։
Դիմումը պարունակում է տեղեկատվություն՝ Հայաստանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների և մարդկության դեմ այլ հանցագործությունների մասին և կոչ է անում Եվրոպական հանձնաժողովին՝ գործնական աջակցություն ցուցաբերել ադրբեջանցիների անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձին իրենց տներ՝ հաշվի առնելով կանանց և երեխաների հատուկ կարիքները։
Դիմումում, որը ստորագրել են Արևմտյան Ադրբեջանի մտավորական կանայք և երիտասարդ ուսանողները, ասվում է.
«Այս նամակով, որը գրվել է Հայաստանից վտարված ադրբեջանցի կանանց և աղջիկների անունից, ցանկանում ենք ձեր ուշադրությանը ներկայացնել մեր շարունակվող տառապանքները։ 1989 թվականին ստեղծված Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի նպատակն է՝ պաշտպանել Հայաստանում իրենց տները հարկադրված լքած ադրբեջանցիների իրավունքները և ապահովել նրանց անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձը։
Հայաստանի կողմից ադրբեջանցիների նկատմամբ իրականացված տոտալ էթնիկ զտումների արդյունքում այս երկրում ոչ մի ադրբեջանցի չի մնացել։ Սա վնասակար ազդեցություն է ունեցել մեր համայնքի վրա և հատկապես մեծ տառապանք է պատճառել մեր կանանց ու աղջիկներին:
Ինչպես գիտեք, մենք վերջերս նամակ հղեցինք Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին՝ բարձրացնելու մեր կազմակերպության նպատակների մասին իրազեկվածությունը և քաղաքական աջակցություն ստանալու մեր ջանքերը՝ հանուն Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի։. Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում ենք նշել ԵՄ-ի՝ որպես միջնորդի դրական դերը հայ-ադրբեջանական միջպետական հարաբերությունների կարգավորման գործում։ Մենք կարծում ենք, որ այս դիվանագիտական ջանքերի առանցքում պետք է լինի՝ Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի, վերականգնման և վերաինտեգրման հարցը»։