Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը քննարկել են ՄԱԿ-ի կլիմայական կոնֆերանսի նախապատրաստական ​​աշխատանքները
Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները քննարկել են՝ Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ-ի կլիմայական կոնֆերանսի նախապատրաստական աշխատանքները։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ կլիմայական հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուսլան Էդելգերիևը և ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Վերշինինը Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարար Մուխթար Բաբաևի հետ հանդիպմանը քննարկել են՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի համաժողովի (COP-29 UNFCCC) նախապատրաստական աշխատանքները, որը կանցկացվի նոյեմբերի 11-22-ը Բաքվում։
«Քննարկվել են ՄԱԿ ԿՓՇԿ COP-ի առաջիկա նստաշրջանի հիմնական բանակցային հարցերը։ Ռուսաստանը և Ադրբեջանը ընդգծել են՝ կլիմայական խնդիրների կարևորությունը կայուն զարգացման ապահովման գլոբալ ջանքերի համատեքստում։ Կողմերը պայմանավորվել են ակտիվացնել աշխատանքային շփումները բոլոր մակարդակներում՝ իրադարձությանն ընդառաջ»,- ասված է ՌԴ դիվանագիտական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։