Բաքուն, Մոսկվան և Թեհրանը կհանդիպեն՝ քննարկելու Հյուսիս-Հարավ միջանցքը
Իրանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչները շուտով կհանդիպեն՝ քննարկելու տարանցման և մաքսային հարցերը, ինչպես նաև Հյուսիս-Հարավ միջանցքը։
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում ԻԻՀ դեսպան Սեյիդ Աբաս Մուսավին Իրանի հյուսիսային սահմանային նավահանգիստներից մեկը՝ Աստարա այցելության ժամանակ, որտեղ անցնում է Իրանի և Ադրբեջանի միջև նոր կամուրջը և գտնվում են պահեստներ, փոխանցում է Tasnim-ը։
Նա ընդգծել է այս նախագծերի կարևորությունը։
«Աստարա նավահանգիստը Հյուսիս-Հարավ միջանցքի կարևոր առանցքային կետերից է։ Այդ նախագծերի իրագործմամբ դրա տարածաշրջանային և գլոբալ նշանակությունն էլ ավելի կմեծանա»,- ասել է դիվանագետը։

10 Августа 2022 18:54
Представители Ирана, России и Азербайджана в ближайшее время встретятся для обсуждения транзитных и таможенных вопросов, а также коридора Север-Юг.
Об этом заявил посол ИРИ в АР Сеид Аббас Мусави во время визита в Астару, один из северных пограничных портов Ирана, где проходит новый мост между Ираном и Азербайджаном и расположены склады, передает Tasnim.
Он подчеркнул важность этих проектов.
«Порт Астара является одним из важных ключевых пунктов коридора Север-Юг. С реализацией этих проектов его региональное и глобальное значение проявится еще больше», - сказал дипломат.
«В ближайшее время главы соответствующих ведомств двух стран встретятся, чтобы проанализировать текущее состояние реализации этих проектов и обсудить другие вопросы», - добавил Мусави.