Հարավկովկասյան հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Ֆարհադ Մամեդովն իր Telegram ալիքում հերքում է՝ Հայաստանի հանդեպ Իրանի «սիրո» մասին հայկական մեկ այլ առասպել։
«Հայաստանի շահերի հաշվին Իրանի քայլը միտում է Հարավային Կովկասում։ Իրանը Գաֆանում գլխավոր հյուպատոս է նշանակել. Հայկական TG ալիքները ուրախանում են. Իրանը թույլ չի տա փոխել տարածաշրջանի սահմանները, սա ազդանշան է Ռուսաստանին, Թուրքիային և Ադրբեջանին, որոնք մտադիր են բացել Զանգեզուրի միջանցքը.
Եկեք վերլուծենք դեպքը: 44-օրյա պատերազմից հետո Իրանի բոլոր խաղաքարտերը շփոթվեցին տարածաշրջանում և այս երկիրը մնաց առանց ոչնչի։ Արձագանքն արտահայտվեց զորավարժություններով, որոնք հարթվեցին հարաբերությունները կարգավորելու և «3 + 3» (3 + 2) ձևաչափում ներգրավվելու Բաքվի առաջարկով, ինչպես նաև Զանգեզուրի միջանցքի իրականացմանը Իրանի ներգրավման մասին հուշագրով։
Թեհրանը ստացավ հնարավոր առավելագույնը՝ ոչ ոք էլ ոչինչ չէր պատրաստվում տալ։ Ադրբեջանը հերթական անգամ կանգ է առել, Իրանին ուղարկել կառուցողական ուղղություն և շարունակում է իր ծրագրերի իրականացումը։ Բայց Համենեիի հայտարարությունը տարածաշրջանում սահմանների մասին Պուտինի և Էրդողանի հետ հանդիպումներում զուտ խորհրդանշական էր։ Ինձ համար հայտարարությունը հետևյալն էր՝ Բաքուն Ղարաբաղում կարող է անել այն, ինչ ուզում է, բայց Հայաստանի վրա հարձակվելու կարիք չկա։
Սա է իրանական դիվանագիտության ողջ իմաստը և տարածաշրջանի ներկայիս իրողությունները։ Նրանք օգտվեցին Ղարաբաղի հայ բնակչությունից և մոռացան դրա մասին։ Բաքվի վրա ճնշում գործադրել չհաջողվեց. շահերն իրացվում են Հայաստանի հաշվին:
Իրանական լրատվամիջոցները, փորձագետները, միմյանց մրցակցող կիսապաշտոնյաները հայտարարություններ են անում Հայաստանի սահմաններին աջակցելու մասին՝ Հայաստանի տարածքով Զանգեզուրի միջանցքի բացումը տորպեդահարելու համար։ Իրանը, որքան կարող է, փորձում է ավելի մեծ չափով կապել իրեն «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքը, ավելի քիչ՝ Արևելք-Արևմուտք վեկտորում։
Մի կողմից ներգրավում է ռուսական և ադրբեջանական ներդրումներ երկաթուղու կառուցման համար՝ ապահովելով երկաթուղային ելք դեպի Ռուսաստան և Վրաստանի Սևծովյան նավահանգիստներ Ադրբեջանի տարածքով, իսկ մյուս կողմից՝ թողնում է ընտրության ազատություն ավտոմոբիլային տրանսպորտում ինչպես Ադրբեջանի տարածքով, այնպես էլ Հայաստանի։
Արևելք-Արևմուտք վեկտորում բանակցություններ են տարվում Կենտրոնական Ասիայից դեպի Թուրքիա ավտոմոբիլային և երկաթուղային հոսքերն ավելացնելու ուղղությամբ՝ զուգահեռաբար տորպեդահարելով Հարավային Կովկասով այլընտրանքային հաղորդակցությունները, մասնավորապես՝ Զանգեզուրի միջանցքը։ Իսկ եթե դա լինի, ապա նախընտրելի է Իրանի տարածքով։
Թշնամիանալով Թուրքիայի և Ադրբեջանի նկատմամբ՝ Հայաստանը Թեհրանի վերջին հույսն է՝ խաղալու հակասությունների վրա, քանի որ կառուցողական մթնոլորտում Իրանը չի կարող մրցակցել տարածաշրջանում ո՛չ ապրելակերպով, ո՛չ արժեքներով, ո՛չ տնտեսությամբ, ո՛չ տեխնոլոգիայով։
Եվ այս իրավիճակում միակ երկիրը, որի շահերի միջոցով հնարավոր է իրականացնել իրենց նպատակները, հանդիսանում է Հայաստանը։
Անցած մեկուկես և մոտակա երկու ամիսների ընթացքում տեղի է ունեցել և կշարունակվի տեղի ունենալ գործընթացների բյուրեղացում, որի դրդապատճառը Ադրբեջանի կողմից ակտիվ գործողությունների նախաձեռնումն էր։ Բոլոր դերակատարները տարածաշրջանում քիչ թե շատ կայուն հավասարակշռության ձևավորման ընթացքում հնարավորինս առավելագույնը ստանալու համար, գործադրում են բոլոր ջանքերը։
Բրյուսելում և Մոսկվայում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հանդիպումների մասին հայտարարությունը ցույց է տալիս, որ ԵՄ-ն և Ռուսաստանը չեն պատրաստվում մի կողմ քաշվել։
Ադրբեջանի համար գործընթացների դինամիկան կարևոր է, քանի որ հնարավոր է ընդհատել ցանկացած ճնշում և ստիպել արտաքին դերակատարներին իրենց գործունեությունը վերահղել դեպի ավելի թույլ Հայաստան, ինչի շնորհիվ տարածաշրջանում բոլորն արդեն գիտակցում են իրենց շահերը։ Եթե Հայաստանի ղեկավարությունը չգնա կառուցողականության Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում, ապա իր գործընկերներից կստանա առաջարկներ, որոնք հնարավոր չէ մերժել կամ ընկնել ինչ-որ մեկի խայծի մեջ, ինչպես ներկայիս իրանականը»,- գրել է Ֆ.Մամեդովը։

Фархад Мамедов: Ход Ирана за счет интересов Армении - тренд Южного Кавказа
Директор Института исследований Южного Кавказа Фархад Мамедов в своем Телеграм-канале развенчивает очередной армянский миф «о любви» Ирана к Армении.
«Ход Ирана за счет интересов Армении - тренд Южного Кавказа. Иран назначил генконсула в Гафане. Армянские ТГ- каналы ликуют: Иран не позволит изменить границы региона, это сигнал России, Турции и Азербайджану, которые намереваются открыть Зангезурский коридор.
Разберем кейс. После 44-дневной войны у Ирана спутались все карты в регионе, и эта страна осталась ни с чем. Реакция была выражена военными учениями, которые были нивелированы предложением Баку по нормализации отношений и вовлечению в формат «3+3» (3+2), а также меморандумом о подключении Ирана к реализации Зангезурского коридора.
Тегеран получил максимум возможного - больше никто и не собирался ничего давать. Азербайджан в очередной раз выдержал паузу, направил Иран в конструктивное русло и продолжает реализацию своих планов. Но заявление Хаменеи по границам в регионе на встречах с Путиным и Эрдоганом было чисто символическим. По мне, в заявлении было следующее: Баку может делать в Карабахе что хочет, но на Армению нападать не надо.
В этом вся суть иранской дипломатии и нынешних реалий региона. Попользовались армянским населением Карабаха и забыли. Не получилось надавить на Баку - реализуются интересы за счет Армении.
Иранские СМИ, эксперты, полуофициальные лица наперебой делают заявления о поддержке границ Армении, чтобы торпедировать открытие Зангезурского коридора по территории Армении. Иран, как может, пытается завязать на себе коридор «Север-Юг» в большей степени, а в векторе Восток-Запад в меньшей.
С одной стороны, привлекает российские и азербайджанские инвестиции на строительство железной дороги, обеспечивая ж/д выходы в Россию и на Черноморские порты Грузии через Азербайджан, а с другой - оставляет свободу выбора в перевозках автотранспортом как через Азербайджан, так и через Армению.
В векторе Восток-Запад ведутся переговоры о наращивании потоков из Центральной Азии в Турцию автотранспортом и ж/д, с параллельным торпедированием альтернативных коммуникаций через Южный Кавказ, в частности Зангезурского коридора. А если и пойдет, то предпочтительнее через иранскую территорию!
Враждебная в отношении Турции и Азербайджана Армения является последней надеждой Тегерана, чтобы играть на противоречиях, так как в конструктивной атмосфере Иран не может конкурировать в регионе ни образом жизни, ни ценностями, ни экономикой и технологиями.
И в этой ситуации единственной страной, за счет интересов которой возможно реализовать свои цели, является Армения.
За последние полтора месяца и будущие пару месяцев происходит и будет происходить кристаллизация процессов, триггером которых стала инициация Азербайджаном активных действий. Все акторы с целью получения максимально возможного в период формирования более-менее устойчивого баланса в регионе прикладывают максимум усилий.
Анонсирование встреч лидеров Азербайджана и Армении в Брюсселе и Москве демонстрирует, что и ЕС с Россией не собираются отстраняться.
Для Азербайджана важна динамика процессов, так как можно перебить любое давление и заставить внешних акторов перенаправить их активность на более слабую Армению, за счет которой уже все в регионе реализуют свои интересы. Если руководство Армении не идет на конструктивность в отношениях с Азербайджаном, то будет получать от своих партнеров предложения, от которых невозможно отказаться, или попадаться на приманку чьих-то удочек, вроде нынешней иранской», - написал Ф. Мамедов.