13 Օգոստոսի 2022 11:34
Այսօր մեկնարկում են «Միջազգային բանակային խաղեր – 2022»-ը (ArMI), որի շրջանակներում նախատեսվում է անցկացնել 36 միջազգային մրցույթ։
Ինչպես փոխանցում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտնում է միջոցառման կազմակերպիչների մամուլի ծառայությունը։
ARMI 2022 մրցումները կանցկացվեն 13 պետությունների տարածքում՝ Ադրբեջան, Ալժիր, Հայաստան, Բելառուս, Վենեսուելա, Վիետնամ, Իրան, Հնդկաստան, Ղազախստան, Չինաստան, Ռուսաստան, Սաուդյան Արաբիա, Ուզբեկստան։
Բանակային խաղերին իրենց մասնակցությունը հաստատել են 31 երկրների 237 թիմեր։
Ադրբեջանում կանցկացվի «Ծովային գավաթ» մրցույթ վերգետնյա նավերի անձնակազմի համար, որը կմեկնարկի օգոստոսի 15-ին։
Ղազախստանում կանցկացվեն երեք մրցույթներ՝ «Հրետանային կրակի վարպետներ», «Մարտավարական հրաձիգ», «Մերիդիան»։ Հայաստանում կանցկացվի «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթը։ Բելառուսի Հանրապետությունում կանցկացվեն «Վստահ ընդունելություն», «Պողպատե մայրուղի» և «Բևեռային աստղ» մրցույթները։ Իրանը ցանկություն է հայտնել անցկացնել «Խորություն», «Բազեի որս» և «Դիպուկահարի սահման» մրցույթներ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների համար։ Ուզբեկստանը կանցկացնի 4 մրցույթ՝ «Ձիասպորտի մարաթոն», «Հատարիմ ընկեր», «Վարպետ զինագործ» և «Անվտանգ միջավայր»։

ПОЛИТИКА  13 Августа 2022 - 09:50
Сегодня стартуют Армейские международные игры – 2022 года (АрМИ), в рамках которых планируется провести 36 международных конкурсов.
Как передает Report, об этом сообщает пресс-служба организаторов мероприятия.
Конкурсы АрМИ 2022 пройдут на территории 13 государств: Азербайджана, Алжира, Армении, Беларуси, Венесуэлы, Вьетнама, Ирана, Индии, Казахстана, Китая, России, Саудовской Аравии, Узбекистана.
Свое участие в АрМИ подтвердили 237 команд из 31 страны.
Азербайджан проведет конкурс экипажей надводных кораблей «Кубок моря», который стартует 15 августа.
В Казахстане пройдут три конкурса «Мастера артиллерийского огня», «Тактический стрелок», «Меридиан». В Армении пройдет конкурс «Воин мира». Республика Беларусь примет конкурсы «Уверенный прием», «Стальная магистраль» и «Полярная звезда». Иран изъявил желание провести конкурсы «Глубина», «Соколиная охота» и «Снайперский рубеж» для подразделений специального назначения. Узбекистан проведет 4 конкурса – «Конный марафон», «Верный друг», «Мастер-оружейник» и «Безопасная среда».
В первый день соревнования 13 августа азербайджанские танкисты будут соревноваться с танковым экипажем из Монголии на конкурсе «Танковый биатлон», который пройдет на российском военном полигоне Алабино в Москве.
Также азербайджанские артиллеристы примут участие в конкурсе «Мастера артиллерийского огня», который пройдет в Казахстане.