Զաքիր Հասանովը հրամայել է անհապաղ և վճռականորեն կանխել Հայաստանի բոլոր սադրանքները Խորհրդակցություն՝ Կենտրոնական հրամանատարական կետում
24 Սեպտեմբերի 2022 13:02
Սեպտեմբերի 24-ին՝ Կենտրոնական հրամանատարական կետում պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել ծառայողական խորհրդակցություն։
Խորհրդակցությանը մասնակցել են՝ փոխնախարարներ, զորատեսակների հրամանատարներ, նախարարության գերատեսչությունների գլխավոր վարչությունների, վարչությունների և ծառայությունների ղեկավարներ։ Խորհրդակցության աշխատանքներին տեսակապի միջոցով ներգրավվել են ազատագրված տարածքներում տեղակայված զինվորական միավորումների և կազմավորումների հրամանատարները։
Նախ մեկ րոպե լռությամբ հարգվել է համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի ու մեր երկրի անկախության և տարածքային ամբողջականության համար իրենց կյանքը զոհաբերած նահատակների հիշատակը։
Պաշտպանության նախարարը խորհրդակցության մասնակիցների ուշադրությանն է ներկայացրել՝ Ադրբեջանի նախագահ, Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի կողմից ադրբեջանական բանակին առաջադրված խնդիրները։
Նախարարն ընդգծել է, որ Գերագույն գլխավոր հրամանատարը բարձր է գնահատում ադրբեջանական բանակի կողմից 2022 թվականի սեպտեմբերի 12-14-ը Հայաստանի զինված ուժերի լայնածավալ սադրանքները կանխելու նպատակով՝ ադրբեջանական բանակի կողմից ձեռնարկված վճռական պատասխան միջոցները։
Նշվել է, որ տարբեր տիպի զորքերի ստորաբաժանումների կողմից գիշերը մի քանի ուղղություններով դժվար լեռնային տեղանքում ձեռնարկված հաջող, լավ համակարգված պատասխան գործողությունները դարձել են ադրբեջանական բանակի հերթական նորամուծությունը՝ ներդրված ռազմագիտության մեջ։ Այս մարտերը կուսումնասիրվեն և կվերլուծվեն աշխարհի առաջատար ռազմական փորձագետների կոծմից։
Խորհրդակցությանը վերլուծվել է ներկա օպերատիվ իրավիճակը Քելբեջարի և Լաչինի ուղղություններում, ինչպես նաև ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ժամանակավոր տեղակայման տարածքներում։
Նախարարը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել՝ անձնակազմի զգոնության բարձրացման, ցանկացած տեսակի սադրանքների անհապաղ և վճռականորեն կանխման հետ կապված, որոնք կարող է իրականացվել Հայաստանի զինված ուժերի կողմից։
Զ.Հասանովը հանձնարարկաններ է տվել համապատասխան անձանց՝ ավարտին հասցնել պլանավորված աշխատանքները՝ ձմռանը նախապատրաստվելու և ստորաբաժանումներին անհրաժեշտ պաշարները հասցնելու հետ կապված, հատկապես՝ լեռնային շրջաններում տեղակայված ստորաբաժանումներին։
Պաշտպանության նախարարը նշել է՝ պետական այլ կառույցների հետ համագործակցությամբ նոր տեղակայման կետերում մեր ստորաբաժանումների ծառայողական և մարտական գործունեությունը կազմակերպելու վերաբերյալ՝ Գերագույն գլխավոր հրամանատարի կողմից հանձնարարված միջոցառումների շուտափույթ ավարտի կարևորությունը։

Закир Гасанов приказал немедленно и решительно пресекать все провокации Армении
24 сентября на Центральном командном пункте состоялось служебное совещание под руководством министра обороны генерал-полковника Закира Гасанова.
В совещании приняли участие заместители министра, командующие видами войск, начальники главных управлений, управлений и служб министерства. К работе совещания посредством видеосвязи были привлечены командиры воинских объединений и соединений, дислоцированных на освобожденных территориях.
Сначала минутой молчания была почтена память общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь во имя независимости и территориальной целостности нашей страны.
Министр обороны довел до сведения участников совещания задачи, поставленные Президентом Азербайджанской Республики, Верховным Главнокомандующим Вооруженными силами Ильхамом Алиевым перед Азербайджанской Армией.
Министр особо отметил, что Верховный Главнокомандующий высоко ценит решительные ответные меры, принятые Азербайджанской Армией в целях предотвращения широкомасштабных провокаций вооруженных сил Армении 12-14 сентября 2022 года.
Было отмечено, что успешные, слаженные ответные меры, принятые подразделениями различных видов войск в ночное время одновременно в нескольких направлениях в условиях труднопроходимой горной местности, стали очередным новшеством Азербайджанской Армии, привнесенным в военную науку. Эти бои будут изучены и проанализированы ведущими мировыми военными экспертами.
На совещании была проанализирована сложившаяся оперативная обстановка в Кяльбаджарском и Лачинском направлениях, а также на территориях временного размещения российского миротворческого контингента.
Министр дал конкретные поручения по повышению бдительности личного состава, немедленному и решительному пресечению любого рода провокаций, которые могут быть совершены вооруженными силами Армении.
Генерал-полковник З.Гасанов дал поручения соответствующим лицам по завершению плановых работ по подготовке к зиме и доставке необходимых припасов подразделениям, особенно дислоцированным в горной местности.
Министр обороны отметил важность скорейшего завершения во взаимодействии с другими государственными структурами порученных Верховным Главнокомандующим мероприятий по организации служебно-боевой деятельности наших подразделений в новых пунктах дислокации.
Министр подчеркнул важную роль работы по улучшению служебно-бытовых условий в войсках в поддержании боевой и морально-психологической готовности военнослужащих на высоком уровне.
Затем генерал-полковник З.Гасанов дал указание уделить пристальное внимание семьям шехидов и утратившим здоровье военнослужащим, проявить особую чуткость к их нуждам.
В заключение перед должностными лицами были поставлены конкретные задачи по организации службы войск и идеологической работы, улучшению служебных и социально-бытовых условий личного состава, медицинского обеспечения и продолжению инженерных работ на освобожденных территориях.