Շվեդիան պատրաստ է աջակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջնորդական ջանքերին
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, այդ մասին ասել է Շվեդիայի արտգործնախարար Անն Լինդեն իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպմանը, որը տեղի է ունեցել Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակի շաբաթվա շրջանակներում։
Մտքերի հանգամանալից փոխանակում է տեղի ունեցել Ադրբեջանի և Շվեդիայի միջև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության հեռանկարների, ինչպես նաև տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունների հետագա զարգացման համար կան լայն հնարավորություններ, նա դրական է գնահատել Շվեդիայի գործունեությունը ԵԱՀԿ նախագահության ընթացքում։ Ադրբեջանի արտգործնախարարը հակառակ կողմին հանգամանորեն տեղեկացրել է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի, Հայաստանի վերջին սադրանքների և ականների սպառնալիքի մասին։

Швеция готова поддержать посреднические усилия между Азербайджаном и Арменией
Как сообщили Report в пресс-службе МИД Азербайджана, об этом заявила министр иностранных дел Швеции Анн Линде в ходе встречи с азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым в рамках недели высокого уровня 77-й сессии Генеральная Ассамблея ООН в Нью-Йорке.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по перспективам сотрудничества Азербайджана и Швеции в двусторонней и многостороннем форматах, а также региональным вопросам.
Дж.Байрамов заявил о наличии широких возможностей для дальнейшего развития отношений между двумя странами, была позитивно оценена деятельность Швеции в период председательства в ОБСЕ. Глава МИД Азербайджана подробно проинформировал противоположную сторону о текущей ситуации в регионе, недавних провокациях Армении и минной угрозе.
Министр Анн Линде выразила обеспокоенность нынешней напряженностью и подчеркнула важность продолжения процесса нормализации.