27 սեպտեմբերի, 2020 թ. փառահեղ հաղթանակների սկիզբ Գարախանբեյլի, Հորադիզ, Գարվենդ, Նյուզգեր, Բոյուք Մարջանլը…
27 Սեպտեմբերի 2022 09:16
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան Հայաստանի զինված ուժերը տարբեր տիպի զինատեսակների, այդ թվում՝ ծանր հրետանու կիրառմամբ, մի քանի ուղղություններից գնդակոծել են ադրբեջանական բնակավայրերը, ինչպես նաև ադրբեջանական բանակի մարտական դիրքերը։ Հակառակորդի գնդակոծության հետևանքով եղել են կորուստներ, վիրավորներ խաղաղ բնակչության և զինծառայողների շրջանում։
Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը դիմել է ժողովրդին. Պետության ղեկավարն իր ուղերձում նշել է. «Մենք ճիշտ ուղու վրա ենք։ Մեր գործն արդար է. Մենք կհաղթենք! Ղարաբաղը մերն է, Ղարաբաղը Ադրբեջան է»: Նույն օրը երկրում ռազմական դրություն է հայտարարվել։
Ի պատասխան հայկական ֆաշիզմի հերթական դրսևորման, Ադրբեջանի Զինված ուժերը սկսել են հակահարձակողական գործողություն, որը հետագայում ստացել է «Երկաթե բռունցք» անվանումը, որն ավարտվել է նոյեմբերի լույս 10-ի գիշերը Հայաստանի անվերապահ կապիտուլյացիայով։
Ադրբեջանական բանակի հակահարձակողական գործողության առաջին իսկ օրը, հակառակորդի մեծ թվով կենդանի ուժի և տեխնիկայի ոչնչացմամբ, ճեղքվել է հակառակորդի առաջնագիծը, որը Հայաստանում պարծենալով անվանում էին «Օհանյանի անառիկ գիծ»։ Արդեն սեպտեմբերի 27-ին երկարատև օկուպացիայից ազատագրվել են Ֆիզուլիի շրջանի Գարախանբեյլի, Հորադիզ և Գարվենդ, ինչպես նաև Ջաբրայիլի շրջանի Նյուզգեր և Բոյուկ Մարջանլը գյուղերը։ Ավելին, Մուրովի լեռնաշղթան ազատվել և վերցվել է ադրբեջանական ԶՈՒ-ի վերահսկողության տակ։
Սկսվել է ադրբեջանցի մարտիկի փառապանծ ուղին, որն ավարտվել է Հայաստանի կողմից օկուպացված Ադրբեջանի տարածքների ազատագրմամբ։

27 сентября 2020 года: начало славных побед
Утром 27 сентября 2020 года вооруженные силы Армении, используя различные виды оружия, в том числе тяжелую артиллерию, с нескольких направлений подвергли обстрелу населенные пункты Азербайджана, а также военные позиции азербайджанской армии. В результате вражеского обстрела имелись потери, раненые среди мирного населения и военнослужащих.
27 сентября президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев обратился к народу. В своем обращении глава государства отметил: «Мы на справедливом пути. Наше дело правое. Мы победим! Карабах наш, Карабах – это Азербайджан!». В тот же день в стране было объявлено военное положение.
В ответ на очередное проявление армянского фашизма ВС Азербайджана начали контрнаступательную операцию, позднее получившей название «Железный кулак», завершившуюся в ночь на 10 ноября безоговорочной капитуляцией Армении.
В первый же день контрнаступательной операции азербайджанской армии с уничтожением большого количества вражеской живой силы и техники была прорвана передовая линия противника, которую в Армении хвастливо называли «неприступной линией Оганяна».  Уже 27 сентября от многолетней оккупации были освобождены села Гараханбейли, Горадиз и Гервенд Физулинского района, а также Нюзгер и Беюк Марджанлы Джебраильского района. Более того, был освобожден и взят под контроль ВС Азербайджана Муровский хребет.
Начался славный путь азербайджанского воина, завершившийся освобождением оккупированных Арменией территорий Азербайджана.