Հայրենական պատերազմում ՊՍԾ-ի անօդաչու թռչող սարքերը վնասազերծել են թշնամու 290 թիրախ
Հայրենական պատերազմում Պետական սահմանապահ ծառայության (ՊՍԾ) «Հարոպ», «Գուզգուն» և «Հերմես» անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործման արդյունքում՝ վնասազերծվել է հակառակորդի ռազմավարական նշանակություն ունեցող զինտեխնիկան, զենիթահրթիռային համակարգերը, այդ թվում՝ 8 С-300 հրթիռային համակարգեր, տանկեր, մարտական զրահամեքենաներ, հրամանատարական և վերահսկման կետեր, ընդհանուր առմամբ հակառակորդի 290 թիրախ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի Պետական սահմանապահ ծառայության ղեկավար Էլչին Գուլիևը։
«Զանգիլանի շրջանի Բարթազ բարձունքը հակառակորդից ազատագրելու ժամանակ մեր օպերատիվ խումբը ոչնչացրել է նրանց վրա գրոհող հակառակորդի «Սու-25» ռազմական ինքնաթիռը։ Անօդաչու թռչող սարքերի շնորհիվ, որոնք ամբողջությամբ գերիշխում էին օդում և մարտադաշտում, ռազմական հզորությունը, որի վրա թշնամին տարիներ շարունակ ապավինել է, վերածվել է մետաղի ջարդոնի։ Այս մարտական գործողությունների ընթացքում եզակի ռազմական փորձ է ձևավորվել՝ «Հարոպ» և «Բայրաքթար-ՏԲ2» անօդաչու թռչող սարքերի համատեղ մարտական կիրառման գործում»,- ասել է Պետական սահմանապահ ծառայության պետը։

В Отечественной войне БПЛА ГПС обезвредили 290 целей противника
В результате применения в Отечественной войне беспилотных летательных аппаратов Государственной пограничной службы (ГПС) «Хароп», «Гузгун» и «Гермес» были обезврежены стратегически важная боевая техника противника, зенитно-ракетные комплексы, в том числе 8 ракетных комплексов С-300, танки, боевые бронемашины, командно-контрольные пункты, в общей сложности 290 целей противника.
Как передает Report, об этом начальник Государственной пограничной службы Азербайджана генерал-полковник Эльчин Гулиев заявил в интервью СМИ.
«Во время освобождения от врага высоты Бартаз в Зангиланском районе наши оперативники уничтожили атакующий их военный самолет противника «Су-25». Благодаря беспилотным летательным аппаратам, которые полностью господствовали в воздухе и на поле боя, военная мощь, на которую враг полагался в течение многих лет, превратилась в металлолом. В ходе этих боевых действий был сформирован уникальный военный опыт совместного боевого применения БПЛА «Хароп» и «Байрактар-ТБ2»,- сказал начальник ГПС.
Эльчин Гулиев отметил, что Вооруженные силы Азербайджана, использующие в Отечественной войне самые современные военные технологии, разведывательные и ударные БПЛА, неожиданные для армянской армии методы ведения боя, показали всему миру, что значительно опередили противника в области боевой подготовки, освоили новую модель боевых действий: «Эта война вошла в военную историю как первая крупномасштабная война, в которой интенсивно применялись БПЛА».