Գեներալ. Ադրբեջանական բանակն ամբողջությամբ անցել է թուրքական ձևաչափին
«Ադրբեջանական բանակն ամբողջությամբ անցել է թուրքական ձևաչափին։ Ուսուցումը, ծրագրերը, սարքավորումները, անձնակազմի կառուցվածքը, կառավարումն արդեն նոր ձևաչափի մեջ է»։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտնել է՝ Հեյդար Ալիևի անվան Բարձրագույն ռազմական դպրոցի պետ, գեներալ-մայոր Ֆիզուլի Սալահովը։
Նա նշել է, որ Թուրքիայի հետ ռազմական ոլորտում փորձի փոխանակումն այսօր շարունակվում է.
«Մեկ տարուց ավելի է, ինչ նոր ծրագրերի վերաբերյալ ուսուցում է անցկացվում։ Մենք համարում ենք, որ կրթության այս մոդելն ավելի հզոր և արդյունավետ կլինի։ Ապագա սպաները ավելի լավ կրթված կլինեն ինչպես կառավարման, այնպես էլ որոշումներ կայացնելու կարողության առումով: Մյուս կողմից, ամենակարևորը հայրենասիրության, հողի հանդեպ սիրո, Գերագույն գլխավոր հրամանատարին հավատարմության զգացումների ուժեղ սերմանումն է։ Թուրքիայի հետ փորձի փոխանակումը հիմնականում օգնեց մեզ անցնել կրթության նոր ձևի։ Մեր ուսուցիչներն ու զինծառայողները վերապատրաստվել են Թուրքիայի առաջատար ուսումնարաններում։ Առաջիկայում Թուրքիայից ուսանողներ կգան, նրանք սովորելու են մեզ մոտ»։

Генерал: Азербайджанская армия полностью перешла на турецкий формат
«Азербайджанская армия полностью перешла на турецкий формат. Обучение, программы, оборудование, и штатная структура, управление уже в новом формате».
Как передает АПА, об этом сообщил начальник Высшей военной школы имени Гейдара Алиева генерал-майор Физули Салахов.
Он отметил, что обмен опытом в военной сфере с Турцией продолжается и сегодня:
«Уже более года ведется обучение по новым программам. Мы считаем, что эта модель образования будет более мощной и эффективной. Будущие офицеры будут более образованными как в плане управления, так и в плане способности принимать решения. С другой стороны, самое главное - это сильное прививание чувства патриотизма, любви к земле, верности Верховному Главнокомандующему. Обмен опытом с Турцией в основном помог нам перейти на новую форму обучения. Наши преподаватели и военнослужащие прошли обучение в ведущих военных училищах Турции. В ближайшее время приедут студенты из Турции, они будут учиться у нас».