Չավուշօղլու. Ադրբեջանի դերը էներգետիկ անվտանգության ոլորտում մեծացել է
Չնայած նրան, որ Թուրքիան էներգետիկայի ոլորտում արտաքին կախվածություն ունեցող երկիր է, այն դարձել է այս ոլորտում ամենակարևոր երկրներից մեկը։
Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, հաղորդում է APA-ի Ստամբուլի թղթակիցը։
Նա նշել է, որ երկար ժամանակ Թուրքիան կարևոր նախագծեր է իրականացրել էներգետիկ կենտրոն դառնալու համար.
«Այս նախագծերի շնորհիվ Արևմտյան Եվրոպայի, Բալկանների երկրները հույսը դնում են մեզ վրա՝ Ադրբեջանի վրա։ Ադրբեջանի դերը մեծացել է»։
Չավուշօղլուն հավելել է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմի սկսվելուց հետո, մեծացել է Միջին միջանցքի արդիականությունը, որն անցնում է Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների տարածքով, և այդ երկրները պետք է ավելի սերտ համագործակցեն։

Чавушоглу: Роль Азербайджана в сфере энергобезопасности возросла
Несмотря на то, что Турция является страной с внешней зависимостью в сфере энергетики, она превратилась в одну из важнейших стран в данной сфере.
Он отметил, что на протяжении длительного времени Турция реализовала важные проекты для того, чтобы стать энергетическим центром:
«Благодаря этим проектам страны Западной Европы, Балкан рассчитывают на нас, на Азербайджан. Роль Азербайджана возросла».
Чавушоглу добавил, что после начала российско-украинской войны возросла актуальность Срединного коридора, проходящего через территорию Турции, Азербайджана и стран Центральной Азии и эти страны должны более тесно сотрудничать.