ԱՀ գլխավոր դատախազություն. 1988-1992 թվականներին հայերի հանցագործությունների առնչությամբ հարուցվել է 212 քրեական գործ
06 0Հոկտեմբերի 2022 15:35
Հայաստանի զինված ուժերի կողմից՝ պատերազմի ժամանակ գերի ընկած զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց վերաբերմունքի, ռազմական գործողությունների զոհերի պաշտպանության մասին 1949 թվականի օգոստոսի 12-ի Ժնևի կոնվենցիայի պահանջների կոպիտ խախտման հետևանքով՝ 1988-1994 թվականներին Ադրբեջանի 3890 քաղաքացի անհետ կորել է:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին՝ հայ զինծառայողների և ապօրինի հայկական զինված խմբավորումների ներկայացուցիչների կողմից 1988 թվականից մինչ օրս Ադրբեջանի դեմ կատարված հանցագործություններին նվիրված՝ Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազության և արտաքին գործերի նախարարության համատեղ ճեպազրույցում հայտարարել է՝ ԱՀ Գլխավոր դատախազի հատուկ հանձնարարությունների գծով ավագ օգնական, արդարադատության կրտսեր խորհրդական Իլգար Սաֆարովը։
Նրա խոսքով՝ նրանցից 3171-ը եղել են զինվորականներ, 719-ը՝ քաղաքացիական անձինք։ Տեղեկություններ կան, որ անհետ կորածներից 872-ին հայերը գերի կամ պատանդ են վերցրել։
«Գերությունից ազատվել է 1480 մարդ, իսկ պատանդներից՝ 378 զինվորական, 1102 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում՝ 224 երեխա, 357 կին և 225 տարեց մարդ։ Գերության և պատանդների մեջ մահացել է 552 մարդ՝ 447 տղամարդ և 105 կին։
Հայկական կողմը չի ցանկանում դա խոստովանել, սակայն Ֆարրուխ, Դաշալթը և Էդիլլի գյուղերում հայտնաբերված գնդակահարված մարդկանց զանգվածային գերեզմանները, որոնց ձեռքերն ու ոտքերը կապած են, ուղղակի հաստատումն է հայերի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների։
Այսպես, 2021 թվականի փետրվարի 17-ին ԱՀ Շուշայի շրջանի Դաշալթը գյուղում հայտնաբերվել է 7 մարդու աճյուն, իսկ Խոջալուի շրջանի Ֆարրուխ գյուղում` նաև թաղում։ 2022 թվականի փետրվարի 23-26-ը և սեպտեմբերի 15-19-ը Խոջալուի շրջանի Էդիլլի գյուղում նախ հայտնաբերվել է 7 մարդու (այդ թվում՝ մեկ կնոջ), ապա՝ 18 մարդու աճյուն։
2014 թվականից սկսած Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ անհետ կորածների ընտանիքների 3400 անդամներից վերցվել է 10583 կենսաբանական նմուշ։ ԴՆԹ-ի նմուշներ կվերցնեն ևս 490 բարեկամներից։
1988-1992 թվականներին ադրբեջանցիների դեմ հայերի հանցագործությունների կապակցությամբ հարուցվել է 212 քրեական գործ»,- ընդգծել է Ի.Սաֆարովը։

Генпрокуратура АР: В связи с преступлениями армян в 1988-1992 годах возбуждено 212 уголовных дел
В результате грубого нарушения вооруженными силами Армении требований Женевской конвенции от 12 августа 1949 года по обращению с пленными военнослужащими и гражданскими лицами в ходе войны, защите жертв военных действий в 1988-1994 годах без вести пропало 3890 граждан Азербайджана.
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявил старший помощник Генерального прокурора АР по особым поручениям, младший советник юстиции Ильгар Сафаров на совместном брифинге Генеральной прокуратуры Азербайджана и Министерства иностранных дел АР, посвященном преступлениям, совершенным армянскими военнослужащими и представителями незаконных армянских вооруженных формирований против Азербайджана с 1988 года по наши дни.
По его словам, 3171 из них являлись военнослужащими, 719 – гражданскими лицами. Есть информация о том, что 872 из пропавших без вести были взяты армянами в плен или в заложники.
«Из плена и из числа заложников было освобождено 1480 человек – 378 военнослужащих, 1102 гражданских лица, из них 224 ребенка, 357 женщин и 225 пожилых людей. 552 человека умерли в плену и в заложниках – 447 мужчин и 105 женщин.
Армянская сторона не желает этого признавать, но найденные в селах Фаррух, Дашалты и Эдилли массовые захоронения расстрелянных людей, руки и ноги которых связаны, является прямым подтверждением совершенных армянами воинских преступлений.
Так, 17 февраля 2021 года в селе Дашалты Шушинского района АР были найдены останки 7 человек, также было найдено захоронение в селе Фаррух Ходжалинского района. 23-26 февраля и 15-19 сентября 2022 года в селе Эдилли Ходжалинского района были найдены вначале останки 7 человек (в том числе одной женщины), затем 18 человек.
С 2014 года у 3400 членов семей пропавших без вести в годы первой Карабахской войны были взяты 10583 биологических образца. Еще у 490 родственников будут взяты образцы ДНК.
В связи с преступлениями армян против азербайджанцев в 1988-1992 годах возбуждено 212 уголовных дел», - подчеркнул И.Сафаров.