Ռաիսին իսկապես մտահոգություն է հայտնել Ալիևին տարածաշրջանում օտար ուժերի առկայության կապակցությամբ
Երեկվանից հայկական տեղեկատվական կայքերն ու թելեգրամյան ալիքները մեջբերում են Լիբանանի հայամետ Kataeb պարբերականի ինչ-որ «աղբյուրներին»՝ պնդելով, թե իբր Աստանայում Ադրբեջանի և Իրանի նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Էբրահիմ Ռաիսիի հանդիպմանը բուռն վիճաբանություն է տեղի ունեցել, որի ժամանակ հնչել են փոխադարձ մեղադրանքներ և այլ «ցնցող բաներ»՝ փաշինյանական դեղին մամուլի ոճով:
Մինչդեռ, ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են իրազեկ դիվանագիտական աղբյուրները, որոնք տեղյակ են Աստանայում ադրբեջանա-իրանական բանակցությունների ընթացքին, լիբանանյան պարբերականի տարածած և հայկական լրատվամիջոցների կողմից վերցված տեղեկատվությունը կեղծ է։
Ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ Աստանայում կայացած բանակցություններում իրանական կողմն իսկապես մտահոգություն է հայտնել տարածաշրջանում օտար ուժերի առկայության կապակցությամբ։ Բայց դա վերաբերել է ... Հայաստանի տարածքում եվրոպացի դիտորդների առկայությանը, քանի որ տասնյակ արևմտյան լրտեսների օրինական ներկայությունը նրա սահմանների մոտ՝ Հայաստանում արևմտյան «խաղաղապահ» կոնտինգենտի տեղակայման հեռանկարով, բացահայտորեն հակասում է Թեհրանի շահերին։
Ընդհակառակը, Աստանայում Ադրբեջանի և Իրանի ղեկավարների բանակցություններն անցել են կառուցողական մթնոլորտում։ Եվ այս ֆոնին հայկական կողմը, որը հաճույքով հավատում է սեփական ֆեյքերին, պետք է լավ մտածի, թե իրականում ում դեմ են ուղղված սահմանին իրանական «խաղաղաբեր» զորավարժությունները, որոնք ներառում են Արազ գետն անցնելը։

Раиси действительно выразил Алиеву озабоченность присутствием зарубежных сил в регионе
Со вчерашнего вечера армянские информационные сайты и Телеграм-каналы цитируют некие «источники» проармянского ливанского издания Kataeb, согласно которым на встрече между президентами Азербайджана и Ирана Ильхамом Алиевым и Эбрахимом Раиси в Астане якобы произошел жаркий спор, в ходе которого прозвучали взаимные обвинения и прочие «шокирующие подробности» в стиле желтой пашиняновской прессы.
Между тем, как стало известно Caliber.Az из информированных источников в дипломатических кругах, знакомых с ходом азербайджано-иранских переговоров в Астане, распространенная ливанским изданием и подхваченная армянскими СМИ информация является фейком.
Согласно полученным нами данным, на состоявшихся в Астане переговорах иранская сторона действительно выразила озабоченность присутствием зарубежных сил в регионе. Но касалось это... присутствия европейских наблюдателей на территории Армении, поскольку легальное присутствие десятков западных шпионов вблизи своих границ с перспективой развертывания западного «миротворческого» контингента в Армении – открыто противоречит интересам Тегерана.
Переговоры азербайджанского и иранского лидеров в Астане прошли, напротив, в конструктивной атмосфере. И на этом фоне армянской стороне, охотно верящей собственным фейкам, следует хорошо задуматься, против кого в действительности направлены «несущие мир» иранские учения на границе, включающие в себя переправу через реку Араз.