ԵՄ-ում աջակցել են՝ Ռուսաստանին շրջանցող դեպի Կենտրոնական Ասիա տրանսպորտային միջանցքների կառուցմանը
Եվրամիությունը (ԵՄ) հանդես է գալիս՝ Ռուսաստանին շրջանցող տրանսպորտային միջանցքների կառուցման շրջանակներում Կենտրոնական Ասիայի պետությունների հետ համագործակցության ընդլայնմանը։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին իր պաշտոնական բլոգում գրել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոսեպ Բորելը։
Նրա խոսքով՝ Կենտրոնական Ասիան ձգտում է դիվերսիֆիկացնել իր հարաբերությունները և ԵՄ-ին տեսնում է որպես հարմար գործընկեր։ Բորելը կարծում է, որ տարածաշրջանում տարբեր բարեփոխումների ծրագրեր են իրականացվում։ Նրա կարծիքով նաև երկրների միջև հարաբերությունները բարելավվում են։ «ԵՄ-ն ակնհայտորեն շահագրգռված է օգտվել այս փոփոխություններից: Մենք պետք է խորացնենք կապերը, օգտագործենք նրա հսկայական ներուժը, որը ներկայացված է կարևոր հումքի էներգամատակարարմամբ և Ռուսաստանից անկախ նոր տրանսպորտային միջանցքներով»,- ասել է՝ Կենտրոնական Ասիա կատարած այցից վերադարձած ԵՄ ներկայացուցիչը։
Նա պարզաբանել է, որ խոսքը վերաբերում է, մասնավորապես, Անդրկասպյան տրանսպորտային երթուղուն, որի զարգացման մասին Բորելը քննարկել է Ղազախստանում։

В ЕС поддержали строительство транспортных коридоров в Среднюю Азию в обход России
Евросоюз (ЕС) выступает за расширение сотрудничества с государствами Средней Азии в рамках строительства транспортных коридоров в обход России.
Как передает Caliber.Az, об этом глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель написал в своем официальном блоге.
По его словам, Средняя Азия стремится диверсифицировать свои отношения и видит в ЕС подходящего партнера. Боррель считает, что в регионе реализуются различные программы реформ. Также, по его мнению, отношения между странами улучшаются. «ЕС, очевидно, заинтересован в том, чтобы воспользоваться этими переменами. Мы должны углублять связи, задействовать его огромный потенциал, который представлен в энергетических поставках критически важного сырья и новых транспортных коридорах, которые не зависят от России», - отметил представитель Евросоюза, вернувшись из поездки в Центральную Азию.
Он пояснил, что речь идет, в частности, о Транскаспийском транспортном маршруте, развитие которого Боррель обсуждал в Казахстане.