Մոլդովական հայտնի հեռուստաալիքը հատուկ ռեպորտաժ է պատրաստել Աղալը գյուղի մասին
Մոլդովական հայտնի «Փրայմ» հեռուստաալիքը հատուկ ռեպորտաժ է պատրաստել՝ «Կյանքն ավերակների մեջ» խորագրով։
Ազերթաջի փոխանցմամբ՝ հեռուստաալիքի լրագրող Ելենա Դերժանսկայան և օպերատոր Ռուսլան Շոլկանը մեկնել են Զանգիլանի շրջան և նկարահանել են Աղալը գյուղում տեսածները։ Ժեպորտաժում ընդգծվում է, որ Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի ժամանակ վերագրավված Ադրբեջանի տարածքներում վերականգնման և վերակակառուցման աշխատանքները շարունակվում են։ Ադրբեջանցի փախստականների հայրենիք վերադարձի ամենամեծ նախագծերից մեկը «խելացի գյուղն» է։ Տարածքը, որի հողերը ժամանակին այրվել են, տները ավերվել, այժմ վերածվել է գերժամանակակից գյուղի՝ ավելի քան 300 մարդ բնակչությամբ։
«Մենք գտնվում ենք Զանգիլանի շրջանի Աղալը գյուղում։ Այստեղ կա մանկապարտեզ, դպրոց, սուպերմարկետ, բանկ, հիվանդանոց, ապրում է 325 մարդ։ Բայց ամեն ինչ այնքան էլ հեշտ չէ. Մեկ տարի առաջ տեղի բնակիչների մեծ մասը հարկադիր վերաբնակներ էին, իսկ այժմ նրանք վերադարձել են հայրենի հող։ Կոկիկ կանաչ տանիքներով տներ, թարմ սիզամարգ, արևային էներգիայով աշխատող փողոցային լույսեր և «Խնդրում ենք պահպանել մաքրություն» գրությամբ ցուցանակներ։ «Երբ հասնում ես Ադրբեջանի հարավ-արևմուտքում գտնվող Աղալը գյուղ, քեզ զգում ես իդեալական գյուղի գովազդի նկարահանման հրապարակում»,- ասվում է ռեպորտաժում:
Այս գյուղը ավերակ տեղում կառուցվել է ընդամենը մեկ տարում։ Այս տարածքը շուրջ 30 տարի գտնվել է Հայաստանի օկուպացիայի տակ։ Սակայն Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի ժամանակ գյուղը կրկին անցել է Բաքվի վերահսկողության տակ։

Популярный молдавский телеканал подготовил специальный репортаж о селе Агалы
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, журналист телеканала Елена Держанская и оператор Руслан Шолкан отправились в Зангиланский район и засняли увиденное в селе Агалы. В репортаже подчеркивается, что на территориях Азербайджана, отвоеванных в ходе Второй Карабахской войны, продолжаются работы по восстановлению и реконструкции. Одним из самых масштабных проектов по возвращению азербайджанских беженцев на родину является «умное село». Территория, земли которых когда-то были сожжены, дома – разрушены, теперь превратилась в ультрасовременное село с населением более 300 человек.
«Мы находимся в селе Агалы Зангиланского района. Здесь находятся детский сад, школа, супермаркет, банк, больница, здесь проживает 325 человек. Но все не так просто. Год назад большая часть местных жителей являлись вынужденными переселенцами и теперь они вернулись на родную землю. Домики с аккуратными зелеными крышами, свежий газон, уличные фонари на солнечных батареях и доски с надписью «Пожалуйста, соблюдайте чистоту!». «Когда приезжаешь в село Агалы, расположенное на юго-западе Азербайджана, чувствуешь себя как на съемках рекламы идеального села», - отмечено в репортаже.
Эта деревня была построена на разрушенном месте всего за один год. Эта территория находилась под оккупацией Армении почти 30 лет. Однако во время Второй Карабахской войны село снова перешло под контроль Баку.