Էկվադորի պաշտոնյաները տեղեկացվել են Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի հետ խաղաղ համաձայնագրի գործընթացը անտեսելու մասին
Քաղաքականություն 28 Նոյեմբերի 2022 - 12:02
Այս տարվա նոյեմբերի 24-26-ը Ադրբեջանի Հանրապետության առաջին փոխնախագահի օգնական, դեսպան Էլչին Ամիրբեկովի գլխավորած պատվիրակությունը Լատինական Ամերիկայի երկրներ աշխատանքային այցի շրջանակներում Էկվադորի մայրաքաղաք Կիտոյում մի շարք պաշտոնական հանդիպումներ է ունեցել։
Բրազիլիայում Ադրբեջանի դեսպանատնից «Ազերթաջ»-ին տեղեկացրել են, որ Էլչին Ամիրբեկովը հանդիպել է Էկվադորի արտաքին գործերի և բնակչության շարժունակության փոխնախարարի, արտադրության, արտաքին առևտրի, ներդրումների և ձկնորսության փոխնախարարի, ինչպես նաև այդ երկրի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ղեկավարի հետ, կարծիքների լայն փոխանակում է անցկացրել երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակի և հեռանկարների, Ադրբեջանի նախաձեռնած տարածաշրջանային խաղաղության հաստատման և զարգացման վերաբերյալ։
Զրույցների ընթացքում Էկվադորի պաշտոնատար անձիք մանրամասն տեղեկացվել են Հայաստանի վարած ագրեսիվ և օկուպացիոն քաղաքականության ծանր հետևանքների, նրա կողմից իրականացված բազմաթիվ ռազմական հանցագործությունների մասին։ Նշվել է, որ Հայաստանը անտեսում է խաղաղության համաձայնագրի նախապատրաստման գործընթացը, պաշտոնական Երևանը հրաժարվում է կատարել խաղաղ գործընթացի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները:

Официальные лица Эквадора проинформированы об игнорировании Арменией процесса мирного соглашения с Азербайджаном
ПОЛИТИКА  27 Ноября 2022 - 17:45
24-26 ноября текущего года делегация во главе с помощником Первого вице-президента Азербайджанской Республики послом Эльчином Амирбековым в рамках рабочего визита в страны Латинской Америки провела ряд официальных встреч в столице Эквадора городе Кито.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в посольстве нашей страны в Бразилии, Э.Амирбеков встретился с заместителем министра иностранных дел и мобильности населения Эквадора, заместителем министра производства, внешней торговли, инвестиций и рыболовства, а также главой комитета по внешним связям Национальной Ассамблеи этой страны, провел широкий обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах развития двусторонних отношений между нашими странами в политической, экономической и гуманитарной сферах, установлении регионального мира и развития, инициированных Азербайджаном.
В ходе бесед противоположной стороне была также представлена подробная информация о тяжелых последствиях агрессорской и оккупационной политики, проводимой Арменией против нашей страны, многочисленных военных преступлениях, совершенных ею. До внимания официальных лиц Эквадора также была доведена информация об игнорировании Арменией процесса подготовки мирного соглашения, новых всевозможных провокациях против нашей страны и отказе армянской стороны от выполнения обязательств, взятых на себя официальным Ереваном в рамках мирного процесса.