Վարդանյանի և գեներալ Վոլկովի ոսկու բիզնեսը Ղարաբաղում Caliber.Az-ի բացառիկ տվյալներ
Չնայած այն նրան, որ 44-օրյա պատերազմին արդյունքներով Ադրբեջանի, Ռուսաստանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված Եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ մեր երկրի Ղարաբաղի տարածաշրջանի որոշակի հատվածում տեղակայվել են ռուս խաղաղապահներ, այնուամենայնիվ, Բաքուն տիրապետում է այնտեղ տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին ամբողջական տեղեկատվության։ Առավել ևս հիմա, երբ բոլոր ռազմավարական բարձունքները գտնվում են ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ։
Բաքվում ամենաբարձր մակարդակով մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել են, որ, ունենալով ժամանակակից տեխնիկական միջոցներ, այդ թվում նաև արբանյակներ, ունեն և՛ մարդկանց, և՛ մեքենաների տեղաշարժին հետևելու հնարավորություն, և նույնիսկ տեսնել այդ մեքենաների համարանիշները։ Բնականաբար, մենք ունենք նաև այդ տարածքներում անօրինական գործունեությունը ֆիքսելու հնարավորություն։ Եվ սրանք մերկախոս պնդումներ չեն։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ռազմական շրջանակներին մոտ կանգնած իրազեկ աղբյուրները, ստացված տեսահսկման նյութերի համաձայն, նոյեմբերի 10-ից 14-ը ամեն օր ժամը 21:00-ից 23:00-ն ընկած ժամանակահատվածում Խանքենդիից Հայաստան է ուղևորվել ութ «Կամազ» մակնիշի ավտոմեքենա՝ (731 – AB – 61 ER) հայկական գրանցման համարանիշով «Nissan Patrol» ամենագնացի ուղեկցությամբ: Իսկ նոյեմբերի 16-18-ը նկատվել է այդ նույն մեքենաների տեղաշարժը Լաչինի
Ճանապարհով՝ Հայաստանից դեպի Խանքենդի առավոտյան ժամերին։
Ճանապարհով՝ Հայաստանից դեպի Խանքենդի առավոտյան ժամերին։ Նրանք քաղաքից հեռացել են արդեն գիշերը։
Օպերատիվ տվյալների համաձայն, այս «Կամազ» բեռնատարներով արտահանվում է Ադրբեջանի նախկին Աղդերե (ներկայիս Թերթեր) շրջանի Գուլյաթաղ գյուղի մոտ գտնվող ոսկու հանքերից արդյունահանվող հումքը, որը գտնվում է Ռուսատանի խաղաղապահ քանակակազմի (ՌԽՔ) ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում։ Փոխադրումը իրականացվում է «Base Metals» ընկերության կողմից, որը մտնում է Շվեյցարիայում տեղակայված «Vallex Group» ՓԲԸ-ի կազմում և զբաղվում էր Քելբեջարում, Զանգիլանում, Աղդերեյում արժեքավոր մետաղների թալանով, ինչպես օկուպացիայի տարիներին, այնպես էլ հիմա՝ ՌԽՔ-ի պատասխանատվության գոտում։
Այդ մասին, դեռ 2016 թվականին իր «Անօրինական տնտեսական և այլ գործունեությունը Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում» զեկույցում նշել է մեր երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը։  Ընկերությունը Խանքենդիում ունի գրասենյակ։
«Vallex Group»-ի ղեկավարը՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, 1951 թվականին ծնված, Երևանում Բիրոնի փ. տուն 30, բնակ. 3 հասցեում ապրող Վալերի Մեժլումյանն է։
Ֆինանսական ներդրող է հանդիսանմում Շվեյցարիայի քաղաքացի, 1956 թվականին ծնված, Ժնևի կանտոնի Քոլոնի քաղաքապետարանում գրանցված Վարդան Սիրմակեսը։
«Base Metals»-ի գործադիր տնօրենը՝ Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքի, Բաղրամյան 20, բն. 8. հասցեում բնակվող Արթուր Մկրտումյանն է։
Միանգամայն ակնհայտ է, որ առասպելական եկամուտներ (միայն 2019 թվականին խոշորագույն «հարկատու» «Base Metals» ընկերությունը անջատողականների «բյուջե» է վճարել 38 մլն դոլար) բերող Ադրբեջանի բնական ռեսուրսների գիշատիչ թալանի նման անօրինական գործողությունները չէին կարող անցնել ինքնահռչակ «պետնախարար» Ռուբեն Վարդանյանի կողքով։
Ըստ որոշ տեղեկությունների, նա արդեն վերահսկողություն է հաստատել Գուլյաթաղ գյուղի մոտ գտնվող հանքատեղի վրա և իր «ատկատն» է ստանում «Base Metals»-ի սեփականատերերից։ Բնական է, որ, ՌԽՔ-ի քթի տակ գործող այս գոպ-ընկերությունը չի վախենում իր անվտանգության համար՝ Ղարաբաղում խաղաղապահների հրամանատար գեներալ Վոլկովը սնվում է նրանց ձեռքերից և հազիվ թե ոլորի իրեն ոսկի ձվեր բերող թռչյունի վիզը։
Ադրբեջանական ոսկու հանքի շահագործումից ստացված եկամուտները լցվում են Ղարաբաղում ներկայիս իրավիճակի պահպանման շահառուների սև դրամարկղները Մոսկվայում ու Երևանում։ Միջոցների մի մասը Հայաստան է ուղղվում ռուսամետ, հակափաշինյանական ընդդիմության ֆինանսավորման համար, իսկ մյուս մասը՝ Ռուսաստանի համար պատժամիջոցների տակ գտնվող ապրանքների գնումների համար։
Այսպիսով, Վոլկով-Վարդանյան հանցավոր սինդիկատը շարունակում է աշխատել և թալանել մեր Հայրենիքի ընդերքը, իսկ Լաչինի ճանապարհը՝ միջանցք է ծառայում ռազմական հանցագործների և թալանչիների համար։

Золотой бизнес Варданяна и генерала Волкова в Карабахе
Несмотря на то, что, согласно Трехстороннему заявлению, подписанному лидерами Азербайджана, России и Армении по итогам 44-дневной войны, на определенной части Карабахского региона нашей страны разместились российские миротворцы, но тем не менее Баку обладает всей полнотой информации о происходящих там событиях. Тем более сейчас, когда все стратегические высоты находятся под контролем азербайджанской стороны.
В Баку на самом высоком уровне не раз заявляли, что, имея в наличии современные технические средства, в том числе спутники, имеют возможность отслеживать и передвижение людей, и автотранспорта, и даже видеть номера этих машин. Естественно, имеем мы возможность фиксировать и незаконную деятельность на этих территориях. И это не голословные утверждения.
Как сообщили Caliber.Az информированные источники, близкие к военным кругам, согласно полученным материалам видеонаблюдения, с 10 по 14 ноября во временном промежутке с 21:00 до 23:00 ежедневно из Ханкенди в Армению отправлялись восемь «Камазов» в сопровождении внедорожника «Nissan Patrol» с армянским регистрационным номером (731 – AB – 61 ER). А 16-18 ноября было отмечено перемещение этих же транспортных средств по Лачинской дороге из Армении в Ханкенди в утренние часы. Город покинули они уже ночью.
По оперативным данным, на указанных «Камазах» вывозится сырье, добываемое на золотых приисках близ села Гюльйатаг бывшего Агдеринского (нынешнего Тертерского) района Азербайджана, расположенного в зоне временной ответственности РМК. Перевозка осуществляется компанией «Base Metals», которая входит в базирующееся в Швейцарии ЗАО «Vallex Group» и занималась разграблением ценных металлов в Кяльбаджаре, Зангилане, Агдере как в годы оккупации, так и ныне в зоне ответственности РМК.
Об этом еще в 2016 году в своем докладе «Незаконная экономическая и другая деятельность на оккупированных территориях Азербайджана» отмечало внешнеполитическое ведомство нашей страны. Компания имеет офис в Ханкенди.
Руководитель «Vallex Group» - гражданин РА Валерий Межлумян 1951-го года рождения, проживающий в Ереване по адресу: ул. Бирони 30, кв. 3.
Финансовым инвестором является гражданин Швейцарии Вартан Сирмакес 1956-го года рождения, зарегистрированный по адресу в муниципалитете Колони в кантоне Женева.
Исполнительным директором «Base Metals» - Артур Мкртумян, проживающий в городе Алаверди Лорийской области по адресу: Баграмяна 20, кв. 8.
Совершенно очевидно, что подобная незаконная деятельность по хищническому разграблению природных ресурсов Азербайджана, приносящая баснословные доходы (только в 2019 году налогов в «бюджет» сепаратистов крупнейший «налогоплательщик» компания «Base Metals» выплатила на сумму в 38 млн. долларов), не могла пройти мимо самозванного «госминистра» Рубена Варданяна.
По некоторым данным, он уже установил контроль над прииском близ села Гюльйатаг и получает свой «откат» от владельцев «Base Metals». Естественно, что эта гоп-компания, действующая под самым носом у РМК, не боится за свою безопасность – командующий миротворцами в Карабахе генерал Волков кормится с их рук и вряд ли будет сворачивать шею птице, несущей ему золотые яйца.
Доходы от эксплуатации азербайджанского золотого рудника льются в черные кассы бенефициаров сохранения нынешнего положения в Карабахе в Москве и Ереване. Часть средств в Армении идет для финансирования пророссийской, антипашиняновской оппозиции, а другая часть - для закупки подсанкционных товаров для России.
Таким образом, преступный синдикат Волкова-Варданяна продолжает работать и грабить недра нашей Родины, а Лачинская дорога - служить проходным двором для военных преступников и мародеров.