«Thej.ca». Ֆրանսիան արգելակում է հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացը Թարգմանությունը Caliber.Az-ի
02 Դեկտեմբերի 2022 20:11
Կանադական «Thej.ca» լրատվական կայքը Ռեյչել Ավրահամի՝ հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցում Ֆրանսիայի բացասական դերին նվիրված հոդված է հրապարակել։ Caliber.Az-ի ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հոդվածի թարգմանությունը։
Խմբագրությունից. Ռեյչել Ավրահամը հանդիսանում է իսրայելցի լրագրող և Տնտեսական աշխարհի կենտրոնի խմբագիրը:
Վերջերս Ֆրանսիայի Սենատը ՝ Բաքվի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելուն և Ադրբեջանի տարածքում հայկական անջատողական կազմավորումը ճանաչելուն կոչ անող բանաձև է ընդունել։ Կրակի վրա յուղ լցնելով, Ֆրանսիայի Սենատը նաև Ադրբեջանին կոչ է արել դուրս բերել զորքերը «հայկական տարածքից», որտեղ նրանք իբր մտել են այս տարվա սեպտեմբերին, երկու երկրների միջև իրավիճակի սրացման ժամանակ։ Ֆրանսիան անտեսել է ադրբեջանցիների զոհվելը և գրավել է միակողմանի դիրք, թեև սահմանային առճակատման նախաձեռնողները եղել են հայ դիվերսանտները։
Չնայած նրան, որ ընդունված բանաձեւը չունի պարտադիր իրավական ուժ, այն մեծապես արգելակում է երկու երկրների միջեւ խաղաղության գործընթացը։ Սա հատկապես արդիական է, եթե հաշվի առնել այն փաստը, որ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը բազմիցս հանդես է եկել կանխակալ հայանպաստ հայտարարություններով։ Թեև նա երբեք կոչ չի արել ճանաչել «լղհ»-ն, սակայն նշել է, որ Ղարաբաղը հանդիսանում է «վիճելի տարածք», չնայած նրան, որ այդ հողերը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերի համաձայն պաշտոնապես ճանաչվել են որպես Ադրբեջանի մաս։ Մակրոնը ասել է նաեւ, որ «Ադրբեջանը սանձազերծեց սարսափելի պատերազմ, որը հանգեցրեց բազմաթիվ զոհերի եւ դաժան կոտորածի»։
Նոյեմբերի 25-ին «Reuters» գործակալությունը հայտնել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չեղարկել է Փաշինյանի հետ դեկտեմբերի 7-ին նախատեսված հանդիպումը ԵՄ ղեկավարի և Մակրոնի մասնակցությամբ։ Նա հայտարարել է, որ Մակրոնը գրավել է հակաադրբեջանական դիրքորոշում. «Պրահայում հանդիպումից մեկ շաբաթ էլ չանցած, Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը իր հարցազրույցում քննադատել է Ադրբեջանին և մեզ մեղադրել է մի բանի մեջ, որը մենք չենք արել։ Պարզ է, որ նման հանգամանքներում, նման վերաբերմունքով, Ֆրանսիան չի կարող լինել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացի մաս»։
Գիտությունների դոկտոր և Դիվանագիտության կենտրոնի խորհրդատվական խորհրդի անդամ դոնա Գրասիա Լիզզի Վահաբը նույնպես աջակցություն է հայտնել Ադրբեջանի դիրքորոշմանը. «Լինելով ամերիկացի գիտնական, ես մանրամասն ուսումնասիրել եմ ադրբեջանական սփյուռքը։ Տարածաշրջանային հարաբերություններին Ֆրանսիայի անհիմն միջամտությունը, ինչպես երևում է, ավելի շատ պայմանավորված է համաշխարհային ասպարեզում իր նախկին դերը խաղալու փորձով, քան առանցքային հարցերի արդարացի կարգավորմանը իրական աջակցությամբ»:
«Բարեբախտաբար, կան այնպիսիք, ովքեր հաստատ չեն շահի Ֆրանսիայի կառավարության մասնատված մոտեցումից։ Այդչափ կարևոր փուլում անհրաժեշտ է հարգել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցային գործընթացը և թույլ տալ, որ ամեն ինչ իր հունով գնա»,- հավելել է Վահաբը։
Սակայն ամեն ինչ պետք է դիտարկել հեռանկարում: Գիտությունների դոկտոր և Դիվանագիտության կենտրոնի խորհրդատվական խորհրդի անդամ դոնա Գյրասիա Մաքսիմ Գաուինը, հակառակ ամեն ինչի՝ Ֆրանսիան համարում է «ավելի ադրբեջանամետ» երկիր, քան ԱՄՆ-ը. «Ֆրանսիան 2015 և 2020 թվականներին Ադրբեջան է մատակարարել մի քանի միլիոն դոլարի ռազմական տեխնիկա։ Համեմատած Ֆրանսիայի խորհրդարանի հետ՝ 1992 թվականին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը արգելափակել է Ամերիկայի և Ադրբեջանի միջև ցանկացած ռազմական համագործակցությունը։ Չնայած այս արգելքը արհամարհում են, ԱՄՆ Կոնգրեսը երբեք չեղյալ չի հայտարարել 907-րդ ուղղումը»:
Դրանով հանդերձ նա հավելել է, որ այն փաստը, որ հայերը Ֆրանսիայում օգտվում են անպատժելիությունից՝ խորացնում է իրավիճակը. «Հայկական սփյուռքի ծայրահեղական ներկայացուցիչները 2020 թվականին սպառնացել են լրագրողներին, բայց նրանք ոչ մի բողոք չեն ներկայացրել։ Երբ հայերը հարձակվեցին ու ծեծեցին ադրբեջանցիներին, ոչ ոք բողոք չներկայացրեց։ Սա ստեղծեց անպատժելիության մթնոլորտ։ Բարեբախտաբար, իրավիճակը սկսեց փոխվել Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեսպանատների շնորհիվ։ Հիշեցնեմ, որ այն ժամանակ հայերը սպառնում էին նաեւ Թուրքիայի դեսպանին»։
Չնայած նրան, որ Ալիևը դժգոհ է Մակրոնից, Գաուինը պնդում է, որ Ֆրանսիայի քաղաքական տարածքում կան նրանից ավելի վատ մարդիկ. «Մակրոնի ընտրումը և դրան հետևած օրենսդրական մարմինների ընտրությունները փոխել են երկրի ներսում քաղաքական հաշվեկշիռը։ Կենտրոնական կուսակցությունները կրախի են մատնվել։ Սենատում գերակշռում են ինչպես ծայրահեղ աջ, այնպես էլ ձախ կուսակցությունները: Մակրոնի կուսակցությունը, որը հանդիսանում է կենտրոնամետ, ձեռնպահ է մնացել Սենատում քվեարկությունից։ Ռևանշիստական տրամադրությունները աջակցող ծայրահեղ աջերն ու ձախերը գերակշռում են Ֆրանսիայի Սենատում, և հայկական սփյուռքը օգտվում է դրանից: Անպատժելիության զգացումը նրանց դարձնում է վտանգավոր»։

Thej.ca: Франция тормозит армяно-азербайджанский мирный процесс
На канадском новостном сайте Thej.ca опубликована статья Рэйчел Авраам, посвящённая негативной роли Франции в урегулировании армяно-азербайджанского урегулирования. Предлагаем вниманию читателей Caliber.Az перевод данной статьи.
От редакции: Рэйчел Авраам является израильской журналисткой и редактором Центра экономического мира.
Недавно французский сенат принял резолюцию, призывающую ввести санкции против Баку и признать армянское сепаратистское образование, созданное на территории Азербайджана. Подливая масла в огонь, сенат Франции также призвал Азербайджан вывести войска с «армянской территории», куда они якобы вошли в сентябре этого года во время эскалации между двумя странами. Франция проигнорировала гибель азербайджанцев и заняла однобокую позицию, хотя инициаторами пограничного противостояния были армянские диверсанты.
Несмотря на то, что принятая резолюция не имеет обязательной юридической силы, она сильно тормозит мирный процесс между двумя странами. Это особенно актуально, если учитывать тот факт, что президент Франции Макрон неоднократно выступал с предвзятыми проармянскими заявлениями. Хотя он никогда не призывал к признанию «нкр», он отметил, что Карабах является «спорной территорией» несмотря на то, что эти земли были официально признаны частью Азербайджана в соответствии с четырьмя резолюциями Совета Безопасности ООН. Макрон также сказал, что «Азербайджан развязал страшную войну, приведшую к многочисленным жертвам и зверской бойне».
25 ноября агентство Reuters сообщило, что президент Азербайджана Ильхам Алиев отменил запланированную на 7 декабря встречу с Пашиняном с участием главы ЕС и Макрона. Он заявил, что Макрон занял антиазербайджанскую позицию: «Меньше, чем через неделю после встречи в Праге президент Франции Макрон в своем интервью раскритиковал Азербайджан и обвинил нас в том, чего мы не совершали. Ясно, что при таких обстоятельствах, при таком отношении Франция не может быть частью мирного процесса между Азербайджаном и Арменией».
Доктор наук и член Консультативного совета Центра дипломатии Дона Грасия Лиззи Вахаб также выразила поддержала позицию Азербайджана: «Будучи американским ученым, я подробно изучала азербайджанскую диаспору. Необоснованное вмешательство Франции в региональные отношения, похоже, больше вызвано попыткой сыграть свою прежнюю роль на мировой арене, чем оказанием фактического содействия в справедливом урегулировании ключевых вопросов».
«К счастью, есть те, кто точно не выиграет от разрозненного подхода французского правительства. На столь важном этапе необходимо уважать переговорный процесс между Азербайджаном и Арменией и позволить всему идти своим чередом», - добавила Вахаб.
Однако все нужно рассматривать в перспективе. Доктор наук и член Консультативного совета Центра дипломатии Дона Грасия Максим Гауин вопреки всему, считает Францию «более проазербайджанской» страной, чем США: «Франция поставляла в Азербайджан военную технику на несколько миллионов долларов в 2015 и 2020 годах. По сравнению с французским парламентом, в 1992 году Конгресс США заблокировал любое военное сотрудничество между Америкой и Азербайджаном. Хотя этим запретом пренебрегают, Конгресс США никогда не отменял 907-ю поправку».
При этом он добавил, что тот факт, что армяне пользуются безнаказанностью во Франции, усугубляет ситуацию: «Экстремистские представители армянской диаспоры угрожали журналистам в 2020 году, но они не подали никаких жалоб. Когда армяне нападали и избивали азербайджанцев, никто не обращался с жалобой. Это создавало атмосферу безнаказанности. К счастью, ситуация начала меняться благодаря посольствам Азербайджана и Турции. Напомню, что в то время армяне угрожали и послу Турции».
Несмотря на то, что Алиев недоволен Макроном, Гауин утверждает, что во французском политическом пространстве есть люди и похуже: «Избрание Макрона и последовавшие за ним выборы в законодательные органы изменили политический баланс внутри страны. Центристские партии потерпели крах. В Сенате доминируют как крайне правые, так и левые партии. Партия Макрона, которая является центристской, воздержалась от голосования в сенате. Крайне правые и левые, поддерживающие реваншистские настроения, доминируют во французском сенате, и армянская диаспора пользуется этим. Чувство безнаказанности делает их опасными».