Մոսկվայում կայացել է Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետների հանդիպումը
Դեկտեմբերի 6-ին Մոսկվայում կայացել է եռակողմ աշխատանքային խմբի XI նիստը՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանի, Ալեքսեյ Օվերչուկի և Շահին Մուստաֆաևի համանախագահությամբ։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտնում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ կողմերն ընդգծել են Ռուսաստանի դրական դերը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, ինչպես նաև երկու երկրների միջև տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանն ուղղված ջանքերի հարցում։
Նիստի մասնակիցները քննարկել են՝ Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը կապող երկաթուղու կառուցման, երկաթուղային հաղորդակցության զարգացման ու փոխադրումների կազմակերպման վերաբերող հարցեր։
«Կողմերը կշարունակեն աշխատել տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման վերաբերյալ եռակողմ հայտարարությունների իրականացման ուղղությամբ, որոնք ստորագրվել են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայկական և ադրբեջանական կողմերը երախտագիտությունն են հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ հանդիպման կազմակերպման և բարձր մակարդակի ընդունելության համար։

В Москве состоялась встреча вице-премьеров Азербайджана, Армении и РФ
В Москве состоялось XI заседание трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров Армении, России и Азербайджана – Мгера Григоряна, Алексея Оверчука и Шахина Мустафаева, состоялась 6 декабря.
Как передает Report, об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Отмечается, что стороны подчеркнули позитивную роль России в урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном, а также в вопросе усилий, направленных на разблокирование экономических и транспортных связей между двумя странами.
Участники заседания обсудили вопросы, связанные со строительством железной дороги, соединяющей Армению, Азербайджан и Россию, развитием железнодорожного сообщения и организацией перевозок.
«Стороны продолжат работать над реализацией трехсторонних заявлений о разблокировке транспортных и экономических связей в регионе, подписанных лидерами Армении, России и Азербайджана», - говорится в сообщении.
Армянская и азербайджанская сторона выразили свою признательность РФ за организацию встречи и прием на высоком уровне.