Թուրք փորձագետները ներգրավված են դեօկուպացված տարածքներում հնագիտական պեղումներում ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Թուրք փորձագետները ներգրավված են Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում իրականացվող հնագիտական պեղումներում։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին դեկտեմբերի 20-ին Բաքվում Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության փոխնախարար Ահմեդ Միսբահ Դեմիրջանի հետ հանդիպմանն ասել է մշակույթի նախարար Անար Քերիմովը։
Անար Քերիմովը գոհունակություն է հայտնել դեկտեմբերի 19-ին Բաքվում Ադրբեջան-Թուրքիա համատեղ մշակութային հանձնաժողովի երկրորդ նիստի կազմակերպման և մշակույթի տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետ կապված կարևոր քննարկումների անցկացման կապակցությամբ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև թանգարանների, գրադարանների, մշակութային ժառանգության ոլորտում համագործակցության, դրա պահպանության հետ կապված հարցեր։ Նախարարը նշել է, որ զգացվում է Թուրքիայի փորձի կարիքը Ադրբեջանի օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում հայկական վանդալիզմի ենթարկված պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնման ոլորտում:

Турецкие эксперты привлечены к археологическим раскопкам на деоккупированных территориях ФОТО
Турецкие эксперты привлечены к археологическим раскопкам на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана.
Как сообщает Report, об этом министр культуры Анар Керимов сказал 20 декабря на встрече с заместителем министра культуры и туризма Турции Ахметом Мисбахом Демирджаном в Баку.
А.Керимов выразил удовлетворение организацией 19 декабря Второго заседания совместной культурной комиссии Азербайджан-Турция в Баку и проведением важных обсуждений в связи с сотрудничеством в различных сферах культуры.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы сотрудничества в сфере музеев, библиотек, культурного наследия, его охраны и продвижения. А.Керимов отметил, что имеется потребность в опыте Турции в сфере восстановления и реконструкции историко-культурных памятников, подвергнувшихся армянскому вандализму на освобожденных от оккупации территориях Азербайджана.
А.Керимов отметил, что в археологических раскопках, проводимых на деоккупированных территориях и других регионах, участвуют также турецкие специалисты.