27 Հունվարի 2023 10:47
Այսօր առավոտյան՝ ժամը 08:30-ի սահմաններում, զինված հարձակում է իրականացվել Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա։ Հարձակումը հետ մղելիս հերոսաբար զոհվել է Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների՝ դեսպանատան պաշտպանության համար պատասխանատու մեկ աշխատակից, ևս մեկը՝ վիրավորվել։ Allah rəhmət eləsin! Ներկայումս ադրբեջանական կողմը հետաքննություն է անցկացնում, արդյունքների վերաբերյալ կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկություն։
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը։
Հուսով ենք, որ այս հարձակման հետևում կանգնած չեն հենց Իրանի հատուկ ծառայությունները։ Ամեն դեպքում, հետաքննությունը շարունակվում է, և լրացուցիչ տեղեկություն կտրամադրվի։ Հարկ է նշել, որ Իրանում առկա է օտարերկրյա դեսպանատների վրա հարձակումների հարուստ ավանդույթ. ԱՄՆ դեսպանատան գրավումը, 2016 թվականին Թեհրանում և Մեշեդում Սաուդյան Արաբիայի դեսպանատան և հյուպատոսության վրա հարձակումները, իսկ եթե խորանանք պատմության մեջ՝ կարող եք հիշել Գրիբոյեդովի սպանությունը։ Եվ դրա հետևում միշտ կանգնած են եղել հենց Իրանի իշխանությունները:

27 Января 2023 10:24
Сегодня утром, около 8:30, было совершено вооруженное нападение на посольство Азербайджана в Тегеране. При отражении нападения героически погиб руководитель охранной службы посольства Азербайджана в Иране Орхан Аскеров, еще один получил ранение. В настоящее время азербайджанской стороной проводится срочное расследование и будет сообщена дополнительная информация.
Надеемся, что за данным нападением не стоят спецслужбы самого Ирана. В любом случае, расследование ведется и дополнительная информация будет сообщена. Особо отметим, что в Иране существует богатая традиция нападений на зарубежные посольства -  захват посольства США, нападения на посольство и консульство Саудовской Аравии в Тегеране и Мешхеде в 2016 году, а если углубиться в историю, можно вспомнить и убийство Грибоедова. И всегда за этим стояли власти самого Ирана.