06 Փետրվարի 2023 17:39
«Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակման ժամանակ՝ Իրանի ոստիկանությունը որևէ քայլ չի ձեռնարկել ահաբեկչին վնասազերծելու համար։ Չնայած ահաբեկչի՝ մեր դեսպանատուն ներթափանցելու բազմիցս փորձերին, Իրանի ոստիկանությունը չի կանխել այս ահաբեկչական ակտը»։
Ազերթաջի փոխանցմամբ, այս մասին լրագրողների համար ճեպազրույցում ասել է՝ ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն։ Նա նշել է, որ երբ ինքնաձիգով, ատրճանակով և Մոլոտովի կոկտեյլով զինված ահաբեկիչը հասկացել է, որ նրա փորձը ձախողվել է, կրակ է բացել այն հարկի բնակարանների պատուհանների վրա, որտեղ ապրում են դեսպանատան աշխատակիցների ընտանիքները։ «Հետո փորձել է այրել մեր դեսպանատան մեքենան։
Դրանից հետո անհայտ անձը դուրս է եկել մեքենայից, որով ժամանել է ահաբեկիչը՝ իր հետ տանելով որոշ իրեր։ Այս բոլոր գործոնները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ դա կանխամտածված ահաբեկչական գործողություն էր»,- հայտարարել է Ա.Հաջիզադեն։

Айхан Гаджизаде: Иранская полиция не приняла никаких мер для предотвращения нападения на посольство
«Во время нападения на посольство Азербайджана в Иране иранская полиция не предприняла никаких шагов для нейтрализации террориста. Несмотря на неоднократные попытки террориста проникнуть в наше посольство, иранская полиция не предотвратила этот террористический акт».
Как сообщает Азертадж, об этом заявил руководитель пресс-службы Министерства иностранных дел Айхан Гаджизаде на брифинге для журналистов. Он отметил, что когда террорист, вооруженный автоматом, пистолетом и коктейлем Молотова, понял, что его попытка не удалась, он открыл огонь по стеклам квартир на этаже, где живут семьи сотрудников посольства.
«Затем он попытался сжечь автомобиль нашего посольства. После этого из автомобиля, на котором приехал террорист, вышел неизвестный, взяв с собой какие-то вещи. Все эти факторы еще раз доказывают, что это было преднамеренным террористическим актом», - заявил А.Гаджизаде.