08 Փետրվարի 2023 17:56
«Ես հեռախոսով խոսել եմ եղբորս՝ Իլհամ Ալիևի հետ։ Ինչպես Ղարաբաղյան պատերազմում մենք մեր եղբայրների կողքին էինք, այնպես էլ իմ եղբայր Իլհամը՝ իր ողջ թիմով մեր կողքին է այս աղետում։ Անձամբ իմ անունից շնորհակալություն եմ հայտնում ողջ թիմին՝ Իլհամ Ալիևի գլխավորությամբ»,- ընդգծել է Էրդողանը։
«Ես շատ երախտապարտ եմ իմ ադրբեջանցի եղբայրներին»,- ասել է Թուրքիայի ղեկավարը։
Փետրվարի 6-ին Թուրքիայում 7,7 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել։ Ավերիչ երկրաշարժից տուժել են Թուրքիայի 10 նահանգները, որտեղ ապրում է 13,5 միլիոն մարդ։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը այս նահանգներում արտակարգ դրություն է հայտարարել, իսկ զոհերի հիշատակին երկրում 7-օրյա սուգ է հայտարարվել։

Эрдоган поблагодарил президента Азербайджана
Как передает командированный в Кахраманмараш сотрудник Report, об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
«Я поговорил по телефону с моим братом Ильхамом Алиевым. Так же как и мы были рядом с нашими братьями в Карабахской войне, так и мой брат Ильхам со всей своей командой рядом с нами в этой катастрофе. Лично от своего имени я благодарю всю команду во главе с Ильхамом Алиевым»,- подчеркнул Эрдоган.
«Я очень благодарен своим азербайджанским братьям»,- сказал турецкий лидер.
6 февраля в Турции произошло землетрясение магнитудой 7,7. Разрушительное землетрясение затронуло 10 провинций Турции, в которых проживает 13,5 млн человек.