«Մենք ևս մեկ անգամ համառորեն հորդորում ենք Հայաստանին, որը չի կարող հաշտվել Հայաստանի էթնիկ զտումների քաղաքականության զոհ դարձած նախկին հարկադիր վերաբնակների հայրենի հողեր վերադարձի հետ, գիտակցել տարածաշրջանում 44-օրյա Հայրենական պատերազմի իրողությունները և զերծ մնալ ագրեսիվ քայլերից և ռևանշիստական քաղաքականությունից»:
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Հայաստանի ԱԳՆ-ի մարտի 18-ի հայտարարությունը:
«Հայաստանի կողմից արված՝ «հարկադիր վերաբնակների վերադարձը իրենց հողեր եռակողմ հայտարարության խախտում է» հայտարարությունը, որը, ի հեճուկս միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի չորս բանաձևերի, 30 տարի շարունակ օկուպացիայի տակ է պահել ադրբեջանական տարածքները, իրենց հայրենի հողերից բռնի կերպով վտարել շուրջ 1 միլիոն ադրբեջանցիների, բարբարոսաբար ոչնչացրել Ադրբեջանին պատկանող պատմական և կրոնական բոլորը հուշարձանները, կեղծավորության ակնհայտ դրսևորում է:
Այս հայտարարությունը ցույց է տալիս Հայաստանի ռասիստական խտրականությունն ու ատելության քաղաքականությունը։
Այս հայտարարությունը նաև վկայում է այն մասին, որ մոնոէթնիկ Հայաստանը, որը տասնամյակներ շարունակ ադրբեջանցիների դեմ լայնամասշտաբ էթնիկ զտումների քաղաքականություն է վարել, չի հրաժարվել ադրբեջանական տարածքները «հայկականացնելու» ստոր նպատակից՝ ոչ միայն իր տարածքից, այլև Մերձավոր Արևելքի երկրներից էթնիկ հայերին օկուպացված տարածքներում վերաբնակեցնելով», - ընդգծել է Հաջիզադեն:

МИД: Настойчиво призываем Армению воздерживаться от агрессивных шагов и реваншистской политики
«Мы еще раз настойчиво призываем Армению, которая не в силах переварить начало возвращения на родину бывших вынужденных переселенцев, жертв политики этнической чистки Армении, осознать реальность, сложившуюся в результате 44-дневной Отечественной войны в регионе, и воздерживаться от агрессивных шагов и реваншистской политики».
Как сообщает Report, об этом заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде в ответ на заявление Министерства иностранных дел Армении в отношении Азербайджана, сделанное 18 марта.
«Очевидным проявлением лицемерия со стороны Армении, которая вопреки международному праву и четырем резолюциям Совета безопасности ООН удерживала азербайджанские территории под оккупацией в течение 30 лет, насильственно изгнала около 1 миллиона азербайджанцев со своих родных земель, варварски разрушила все исторические и религиозные памятники, принадлежащие Азербайджану в регионе, является заявление о том, что возвращение вынужденных переселенцев на свои родные земли – это «нарушение» трехстороннего заявления и «незаконное заселение». Данное заявление демонстрирует расистскую дискриминацию и ненавистническую политику Армении. Это заявление также свидетельствует о том, что моноэтническое государство - Армения десятилетиями проводившее политику широкомасштабных этнических чисток против азербайджанцев, не отказалась от гнусной цели «арменизировать» азербайджанские территории путем незаконного расселения армян не только со своей территории, но и из стран Ближнего Востока на оккупированных территориях, и всячески препятствовать возвращению азербайджанцев. Отметим, что упоминание населенных пунктов Азербайджанской Республики под вымышленными названиями является еще одним проявлением территориальных претензий Армении к нашей стране. Очевидно, что Армения, которая только ознакомилась с международным правом, принципом уважения территориальной целостности, еще должна продолжить просветительскую деятельность в этой сфере», - подчеркнул он.