Ադրբեջանը երբեք թույլ չի տա, որ իր ներքին գործերին միջամտեն:
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Հայաստանի ԱԳՆ-ի՝ մարտի 18-ի հակաադրբեջանական հայտարարությունը, տեղեկացնում է Report-ը։
Նրա խոսքով, հայկական կողմը, որը 30-ամյա օկուպացիայի ընթացքում անտեսել է օկուպացիան դադարեցնելու միջազգային կազմակերպությունների կոչերն ու որոշումները, պետք է դադարեցնի միջազգային կազմակերպություններին որպես գործիք օգտագործելու փորձերը իր ռևանշիստական և տարածքային ամբողջականության սկզբունքին հակասող քաղաքականության համար, անմիջապես վերջ դնի միջազգային կազմակերպությունների հետ Ադրբեջանի համագործակցությանը և հարաբերություններին միջամտելու փորձերին։
«Ադրբեջանը, չնայած Հայաստանի անօրինական միջամտության, շանտաժի և սպառնալիքների բոլոր փորձերին, իր տարածքների ազատագրումից հետո, շարունակում է համագործակցել միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի մասնագիտացված կազմակերպությունների հետ՝ լայնածավալ վերակառուցման և շինարարական աշխատանքների իրականացման, ինչպես նաև ներքին տեղահանվածների անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձն իրենց հողեր ապահովելու համար:
Հայկական կողմին կրկին հիշեցնում ենք, որ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի պատվիրակությունը 2021 թվականի հոկտեմբերին ծանոթացել է Հայաստանի կողմից իրականացված լայնածավալ ավերածություններին օկուպացիայից ազատագրված մեր տարածքներում, այդ թվում՝ Սուգովուշան բնակավայրում...
Ադրբեջանն իր վերականգնողական աշխատանքներով ապացուցում է, որ տանտերը վերադարձել է տարածաշրջան, և այդ տարածքներում ագրեսիայի հետագա փորձերը կկանխվեն։ Միջազգային կազմակերպությունների գործունեությունը Ադրբեջանի տարածքում կշարունակվի նրա օրենսդրության շրջանակներում, և Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտություն երբեք թույլ չի տրվի»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։

МИД: Армения должна прекратить попытки вмешательства в контакты Азербайджана с армянскими жителями с целью реинтеграции
19 Марта 2023 18:32
Вмешательство во внутренние дела Азербайджана никогда не будет допущено.
Как передает Report, об этом заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя антиазербайджанское заявление МИД Армении от 18 марта.
По его словам, армянская сторона, которая в течение 30-летнего периода оккупации игнорировала призывы и решения международных организаций о прекращении оккупации, должна прекратить попытки использовать международные организации в качестве инструмента для своей реваншистской и противоречащей принципу территориальной целостности политике, немедленно положить конец попыткам вмешательства в сотрудничество и связи Азербайджана с международными организациями.
«Азербайджан, несмотря на все попытки незаконного вмешательства Армении, шантаж и угрозы, после освобождения своих территорий продолжает сотрудничество с международным сообществом, в том числе со специализированными организациями ООН в плане масштабных восстановительно-строительных работ, а также обеспечения безопасного и достойного возвращения вынужденных переселенцев на свои земли. Вновь напоминаем армянской стороне, что делегация Верховного комиссара ООН по делам беженцев в октябре 2021 года ознакомилась с широкомасштабными разрушениями, учиненными Арменией на наших территориях, освобожденных от оккупации, в том числе в населенном пункте Суговушан... Азербайджан своими реставрационно-восстановительными работами доказывает, что в регион вернулись хозяева и дальнейшие попытки агрессии в этих районах будут предотвращены. Деятельность международных организаций на территории Азербайджана будет продолжаться в рамках его законодательства, и вмешательство во внутренние дела Азербайджана никогда не будет допущено», - говорится в комментарии.