Ադրբեջանն ընտրվել է ՄԱԿ-ի աշխատանքային միգրանտների հարցերով կոմիտեի անդամ
Հունիսի 24-ին Նյու Յորքում կայացած՝ «Բոլոր աշխատանքային միգրանտների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության մասին» միջազգային կոնվենցիայի մասնակից պետությունների 12-րդ նիստում Ադրբեջանը ընտրվել է՝ ՄԱԿ-ի աշխատանքային միգրանտների հարցերով կոմիտեի անդամ՝ 2026-2029 թվականների համար:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Արտաքին գործերի նախարարությունից, թափուր պաշտոնների համար Ադրբեջանից բացի մրցել են 7 երկրների թեկնածուներ։ Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչը  կոմիտեի անդամ է ընտրվել քվեարկության առաջին իսկ փուլում՝ ստանալով ամենաշատ ձայները։
ՄԱԿ-ի աշխատանքային միգրանտների հարցերով կոմիտեն բաղկացած է 14 անկախ փորձագետներից, որոնք վերահսկում են՝ «Բոլոր աշխատանքային միգրանտների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության մասին» միջազգային կոնվենցիայի իրականացումը։
Նշենք, որ Ադրբեջանը ներկայացված է նաև Կանանց նկատմամբ խտրականության վերացման կոմիտեում և Տնտեսական, սոցիալական ու մշակութային իրավունքների կոմիտեում։