Ադրբեջանի Իրանի հետ սահմանակից տարածքներում ճառագայթման ֆոնի աճ չի գրանցվել
Իրանին սահմանակից տարածքներում, այդ թվում՝ Նախչըվանում, ճառագայթման ֆոնի աճ չի գրանցվել: Չափումները պարբերաբար իրականացվում են 30 կետերում՝ օգտագործելով ճառագայթման ֆոնի չափման համար հատուկ սարքեր:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ասվում է՝ արտակարգ իրավիճակների, Էկոլոգիայի և բնական պաշարների, թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությունների համատեղ հայտարարության մեջ:
Չափումների ընթացքում շրջակա միջավայրում բնական ճառագայթման ֆոնի աճի դեպքեր չեն գրանցվել:
«Երկրի տարածքում, այդ թվում՝ սահմանամերձ շրջաններում, գործում են Էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարարության շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի կենտրոնի ավտոմատացված կայաններ: Այս կայանների օգնությամբ ճառագայթման ֆոնի ամենօրյա մոնիթորինգ է անցկացվում: Ընթացիկ դիտարկումների արդյունքների համաձայն՝ օդի ռադիոակտիվ աղտոտման դեպքեր չեն գրանցվել», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Նորարարության և թվային զարգացման գործակալության միջուկային հետազոտությունների  դեպարտամենտի կողմից  ռադիոլոգիական և ռադիոէկոլոգիական ուսումնասիրություններ են  անցկացնում Ադրբեջանի հարավային սահմանային շրջաններում (Աստարա, Լենքորան, Մասալլը, Ջալիլաբադ, Բիլասուվար):