Մարտի 20-ին՝ ժամը 02:50-ի սահմաններում, ադրբեջանա-հայկական պետական սահմանի Զանգիլանի շրջանի տարածքով անցնող հատվածում Հայաստանի ԶՈւ ստորաբաժանումները Գաֆանի շրջանի Ներքին Հանդ գյուղի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից գնդակոծել են Ադրբեջանի Պետական սահմանապահ ծառայության սահմանապահ զորքերի՝ Զանգիլանի շրջանի Աղբաշյուրդ բարձունքում տեղակայված դիրքերը:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով Պետական սահմանապահ ծառայության մամուլի ծառայությանը, հայկական կողմի սադրանքի արդյունքում վիրավորվել է Պետական սահմանապահ զորքերի զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Մանաֆով Ռամին Սուբհի օղլուն։
Զինծառայողին տարհանել են մասնագիտացված բուժհաստատություն և վիրահատել, նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Ներկայումս օպերատիվ իրավիճակը կայուն է և գտնվում է ադրբեջանական ստորաբաժանումների լիակատար վերահսկողության ներքո։
Պետական սահմանային ծառայությունը այս միջադեպը գնահատում է որպես Հայաստանի կողմից ձեռնարկված հերթական սադրանք, և դրա պատասխանատվությունն ամբողջությամբ ընկնում է հայկական կողմի վրա։

Армянская провокация в Зангилане: ранен азербайджанский пограничник
20 марта в 02:50 на участке азербайджано-армянской государственной границы, проходящем по территории Зангиланского района, подразделения ВС Армении с позиций, расположенных в направлении населенного пункта Неркин-Анд Гафанского района, открыли огонь по позициям пограничных войск Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики, расположенным на высоте Агбашюрд Зангиланского района.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на пресс-службу Госпрогранслужбы, в результате провокации армянской стороны военнослужащий Государственной пограничной службы, младший сержант Манафов Рамин Субхи оглы был ранен.
Военнослужащий был эвакуирован в специализированное медицинское учреждение и прооперирован, угрозы для его жизни нет.
В настоящее время оперативная обстановка стабильная и находятся под полным контролем наших подразделений.
Государственная пограничная служба расценивает этот инцидент как очередную провокацию Армении, и ответственность за это полностью ложится на армянскую сторону.